logo

Öztürk, “Okulu fabrikaya taşıyorlar”

Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinde raf fabrikasının (Dinamik Raf) sahibi iş adamı Cavit Öztürk, Çaycuma’da meslek liselerinden gelen öğrencilerin fabrika kurallarına uymayıp “okulu fabrikaya taşımaya” çalıştıklarını söyledi.

Öztürk, Vadi Türk’e yaptığı açıklamada, İstanbul başta olmak üzere diğer illerde faaliyet gösteren fabrikalarda böyle bir durumun yaşanmadığını, “staja gelen öğrencilerin tamamen fabrika kurallarına uyarak” meslek öğrenmeye çalıştıklarını belirtti.

Bu durumu eğitimcilerle de paylaştığını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: “Çaycuma’da fabrikamıza staja gelen öğrenciler gerçek anlamda bizi yoruyor. Bizler tabi bu öğrencilerin meslek sahibi olmaları için elimizden geleni yapsak da birazda eğitimciler elini taşın altına sokmalı. Mesela bizim fabrikamızda staj gören öğrencilerimiz sabah mesai saati kurallarına uyuyor, ama akşam saat dört olmadan fabrikayı terk ediyor. Bu şekilde davranmaları burada çalışan insanların düzenini de bozuyor.”

“İSTANBUL’DA STAJERLER FABRİKA KURALINA UYAR”

Öztürk, İstanbul’da bulunan fabrikasında da stajyer öğrencilere kapı açtıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını kaydetti.

Staja gelen öğrencilerin maaşlarının da ödendiği bilgisini veren Öztürk, “Fabrikalar haftalık 45 saat aylık ise 180 saat mesai yapar. Cumartesi çalışmadıkları için bu günü hafta içine mesailendirirler. Buradaki sorun okulun kurallarını fabrikaya taşımak. Bunlar 17 yada 18 yaşına gelmiş insanlar. Buradaki okulların bu uygulaması, çocukların alışkanlıklarını kötü etkiliyor. Burada meslek sahibi olmayı bir kenara bırakın fabrikanın “akordunu, düzenini” bozmaktan başka bir işe yaramıyor. Sonuç itibarıyla buradan bir şey öğrenmeden stajını tamamlamış oluyor. Bence eğitimciler oturup düşünmeli. Bu çocuklara ilkokul çocuğu muamelesi yapılamaz. Bu durumu keyfi bir tutum olarak değerlendiriyorum” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ