logo

KIRNAPÇI VADİ TÜRK’E KONUŞTU…

CHP Nebioğlu Belediye Başkan Adayı Maden Yüksek Mühendisi Ahmet Kırnapcı, “Nebioğlu’nda değişim zamanı!” sloganıyla yürüttüğü çalışmaların, 31 Mart Yerel Seçimleriyle değişimi getireceğini söyledi.

“Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışıyla yapacağımız çalışmalar, Nebioğlu’nu modern bir yaşam alanına döndürecektir” diyen Kırnapcı, “Projelerimiz ve kadrolarımızla büyük değişime hazırız! Halkımızın desteğiyle yeni bir döneme başlıyoruz! Belediye Başkanlığını kazanacağız!” dedi.

Seçmenlerce yeterince tanınmıyor olmanın eksisiyle çalışmalara başlayan ve propaganda döneminde çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayan Kırnapcı, “Halkımızın sıcak yüzü, etkin desteği ve içtenliği yolumuzu açtı! Halkımıza güveniyorum!” dedi.

Görünen o ki, Çaycuma’yla başlayan büyük değişim rüzgârı, Nebioğlu’nda da esiyor. Taşlar yerinden oynamışa benziyor. 31 Mart seçimleri hiç kuşkusuz Nebioğlu’nda da heyecanlı geçecek. Halkın tercihi, Nebioğlu’nun yönünü ve yolunu belirleyecektir!

NEBİOĞLU’NDA DEĞİŞİM ZAMANI!

 

* Nebioğlu Beldesi de bu bölgenin parçası olarak dayanışmacı belediyecilik sayesinde gelişen, büyüyen ve değişen bir belde olacaktır!

* Yeni yatırımlarla bölgede istihdamın artırılmasını sağlayacağız!

* Eğitim ve öğretim için fon oluşturacağız. Öğrencilerimize maddi ve manevi her türlü desteği vereceğiz!

* Beldemize çok amaçlı bir salon kazandıracağız!

* Halkımıza ücretsiz sokak interneti hizmeti vereceğiz!

* Beldemizin belli noktalarına güvenlik kamera sistemi kuracağız!

* Beldemizde bulunan ve uzun süredir temizlenmeyen bütün su depolarını belirli aralıklarla temizleyerek suyumuzu daha sağlıklı hale getireceğiz!

* Nebioğlu Küçük Sanayi Sitesi’ni kuracağız!

* Belediyemizin her kuruşunu en faydalı şekilde kullanarak, projelerimizi tamamlayacağız!

* İlgili kuruluşlarla işbirliği yaparak tarım ve hayvancılığın bilinçli yapılmasına destek olacağız!

* Göçü önlemenin yolu bölgenin gelirini artırmaktan geçiyor. Belediyeciliği, bu yönde projelerle yapacağız!

 * Çaycuma’daki modern belediyeciliği Nebioğlu’nda da gerçekleştireceğiz!

Vadi Türk Gazetesi olarak, 31 Mart Yerel Seçimler öncesi, CHP Nebioğlu Belediye Başkan Adayı Sayın Ahmet Kırnapcı’yla yararlı ve güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Güler yüzlü ve içtenlikli kişiliğiyle, Nebioğlu Beldesinin önemli bir değeri olarak öne çıkan Kırnapcı’yı sizlere tanıtmayı bir görev bilerek, yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz. (M.Kırnapçı)

 

Mevlüt Kırnapçı: Sayın Kırnapcı. Biz sizi tanıyoruz ama gazetemiz okuyucuları ve seçmenleriniz yeterince tanımıyor olabilir. Kendinizi tanıtır mısınız? Kimdir Ahmet Kırnapcı?

 

Ahmet Kırnapcı: Öncelikle bu söyleşiyle bana kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Kendimi tanıtmaya gelince; 1967, Çaycuma, Terziler Köyü doğumluyum. İlkokulu Terziler İlkokulunda bitirdim. Ortaokul 1. Sınıfı Perşembe Orta Okulu’nda 2. ve 3. Sınıfları Zonguldak Üzülmez Orta Okulu’nda okuyarak 1981 yılında mezun oldum. Aynı yıl sınavla girdiğim Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Çırak Kursu’ndan 1983 yılında mezun olduktan sonra TTK Merkez Atölyelerinde çalışmaya başladım. Mart 1987-Eylül 1988 tarihleri arasında askerlik görevini tamamladıktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam ettim. Çalışırken bir taraftan da dışarıdan bitirme sınavlarına katılarak Mehmet Çelikel Lisesi’nden mezun oldum.

Sonrasında üniversiteyi kazandım. Vardiyalarda çalışıp gündüz okula gittim ve 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 1998 yılında kurum içinde mühendislik kadrosuna geçtim ve 2003 yılına kadar Gelik İşletmesinde yeraltı kömür üretiminde önce Vardiya Mühendisi sonra Kartiye (Ocak) Mühendisi olarak çalıştım. 2003 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Yüksek Lisansımı tamamlayarak Maden Yüksek Mühendisi unvanını aldım. 2003 Yılından 2014 yılına kadar Armutçuk Müessesesinde Yeraltı Üretim birimlerinde Ocak Mühendisi, Başmühendis ve İşletme Müdürü olarak hizmet ettim. 2014 yılından emekli olduğum 2016 yılına kadar Şube Müdürü olarak görev yaptım.

Evli ve iki çocuk babasıyım. Bilgisayar Mühendisi bir kızım ve Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisi bir oğlum var.

 

MK: Sayın Kırnapcı, CHP’nin Çaycuma’da yaptığı çalıştayda öne çıkan ve sizin de dillendirdiğiniz “Dayanışmacı belediyecilik” nedir? Dayanışmacı belediyeciliğin Nebioğlu halkına yansıması ne olacaktır?

 

AK: Yeni dönemde partimizin belediyeleriyle, yerelde kalkınmayı sağlamak, yaşam kalitesini yükseltmek için dayanışma içinde olacağız. Dayanışmacı belediyeler, birbirleriyle teknik eleman, atıl kapasite, proje, mamul ürün, araç-gereç, makine-teçhizat ve deneyim paylaşımı yaparak kaynaklarını daha verimli kullanacak, belediyelerin üretken ve etkin bir yapıya kavuşmasını sağlayarak hizmetlerde ciddi bir tasarrufun ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Dayanışmacı belediyeler, sürdürülebilir kalkınma ve yaşam kalitesinin artırılması için, özellikle yeterli altyapıyı sağlayarak, bölgenin bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacaktır. Yörenin yatırımlar için çekici hale gelmesinin, yaşam kalitesinin yükselmesi ve insan kaynağının gelişimine bağlı olduğunun bilinciyle hareket eden dayanışmacı belediyeler yöredeki yatırımcıları yeni iş alanları yaratmaları yönünde destekleyecek, bölgenin doğal kaynaklarının akılcı kullanımı için düzenleyici ve gözetleyici bir rol üstlenecektir.

Nebioğlu Beldesi de bu bölgenin parçası olarak dayanışmacı belediyecilik sayesinde gelişen, büyüyen ve değişen bir belde olacaktır.

 

MK: Belediyelerin asli görevleri yanında, değişen ülke koşulları gereği bir de istihdama katkı yapması gündemde. Nebioğlu Belediye Başkanlığını kazandığınızda istihdama yönelik hangi projeleriniz var?

 

AK: Belediye şirketleri istihdama katkı yapacak. Belediyemizin şirketi, geliştirilerek kaynak sağlayan, istihdam yaratan, hizmetlerde tasarrufu artıran bir modele kavuşturulacaktır. Ayrıca dayanışmacı belediyeler bu şirketleri aracılığıyla yeni iştirak şirketleri kurarak bölgenin altyapı sorunlarının çözülmesi, istihdamın artırılması, kaliteli mal ve hizmetin daha ekonomik ve hızlı şekilde sunulması gibi alanlarda çalışıp, yeni yatırımlarla bölgede istihdamın artırılmasına katkı sunacaktır.

 

MK: Ne yazık ki bölgemiz göç veren bir bölgeye dönüştü! Elbette belediyelerin doğrudan sorumlu ve etkili olduğu bir alan değil ama sanırım göçü durdurmaya yönelik çalışmalarınız da olacak. Neleri yapmayı düşünüyorsunuz?

 

AK: Göçü durdurmak için çalışacağız. Bölgemizin sorunlarından olan göç, beldemizin de en önemli sorunudur. Bu gidişi tersine çevirebilmek, beldemizin ekonomisini geliştirmek,  gençlerimize ve kadınlarımıza iş olanakları sağlamak için her türlü çabayı göstereceğiz. Beldemizin ekonomik kalkınması için, özellikle yeterli altyapıyı oluşturarak, yatırımcılar için cazip hale gelmesini sağlayacağız.

 

MK: Özellikle yüksek öğretim başta olmak üzere eğitim alanında aşılması gereken sorunlar var. Öğrencilere burs ve diğer hizmetleri sağlamada hangi çalışmaları yapacaksınız?

 

AK: Eğitim konusu bizim için önemli bir konu. Bizim çocukluğumuzda çeşitli gerekçelerle, özellikle kızların okuması önemsenmiyordu. O dönemlerde köylerimizde çok zeki ablalarımız, kardeşlerimiz vardı. Eğer okuma olanakları olsaydı bugünün öğretmenleri, doktorları, mühendisleri, hemşireleri gibi birçok alanda karşımızda olurlardı. Yaptığımız ev ziyaretlerinde bu konu açıldığında ablalarımızın bacılarımızın içlerindeki burukluk yüzlerine yansıyor. Bu o yıllarda kızlar kadar olmasa da erkek çocuklar için de geçerliydi. Bence eğitim en temel insan hakkıdır. Biz beldemizde eğitimin önünde hiçbir engelin olmasını istemiyoruz. Beldemizde hiç kimsenin “imkânsızlıktan okuyamadım” demesini istemiyoruz. Bu amaçla eğitim ve öğretim için fon oluşturacağız. Tüm öğrencilere maddi ve manevi her türlü desteği vereceğiz.

 

MK: Nebioğlu halkının sosyal ve toplumsal yaşamını geliştirmeye yönelik ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

 

AK: Beldemizde sosyal ve toplumsal yaşamda bir sıkışmışlık görünüyor. Örneğin beldemizde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerimiz ne yazık ki burada ikamet etmiyor. Halkımızın dışarıya çıktığında vakit geçirebileceği yaşam alanları kısıtlı! En basitinden ailecek oturabilecekleri, çay içebilecekleri bir yer yok. Bu kapsamda halkımızın çoluk çocuğuyla eşiyle dostuyla oturabileceği ücretsiz internet hizmetinin de olacağı çay bahçesini beldemize kazandıracağız. Belediyeye ait bir çay bahçesi olacak.

Beldemize çok amaçlı bir salon kazandıracağız. Bu tesisimizin giriş katı kapalı pazaryeri olacak. Aynı zamanda düğünlerin, nişanların, eğlencelerin v.b. etkinliklerin yapılabileceği bir yer olacak. Bu giriş katı diğer zamanlarda araç park alanı olarak kullanılabilecek. Bu tesisin üst katlarında kış aylarında düğün v.b. etkinliklerin yapıldığı, kütüphane, her türlü kursların ve eğitimlerin düzenlendiği, sosyal etkinliklerin yapılabileceği alanlar olacak.

Engellilerimizin belde merkezinde kullanabileceği bir tuvalet yok. Beldemizde herkesin kullanabileceği umumi bir tuvaleti yok. Yapacağımız çok amaçlı tesiste insanımıza yakışır bir umumi tuvalet olacak. Kadın, Erkek ve Engelli vatandaşlarımız için beldemizin ihtiyacı olan umumi tuvaleti beldemize kazandıracağız.

Belde merkezimizde ücretsiz internet hizmeti verilen alanlar olacak. Halkımıza ücretsiz sokak interneti hizmeti vereceğiz.

Beldemizin belli noktalarına güvenlik kamera sistemi kuracağız.

 

MK: Nebioğlu’nun su sorunu var mı? Musluklardan temiz ve sağlıklı suyu akıtmaya yönelik çalışmalarınız olacak mı?

 

AK: Beldemizde yaz aylarında su kesintileri olmakta. Bunun gerekçesi olarak da şebekeye su basan motorların arıza yapması öne sürülmekte. Biz göreve geldiğimizde arızalı motorları yedekleriyle birlikte yenileyerek su kesintilerini ortadan kaldıracağız.  Beldemizde bulunan ve uzun süredir temizlenmeyen bütün su depoları belirli aralıklarla temizlenerek suyumuz daha sağlıklı hale gelecek.

 

MK: Nebioğlu’nun gelişmesine önemli bir katkı koyacak olan “Sanayi Sitesi” kurmakla ilgili projeniz olduğunu biliyoruz. Konuyu açar mısınız?

 

AK: Beldemizde tamircilerimiz, imalatçılarımız gibi sanayi işi yapan esnafımız, belde merkezinde bulunan konutların altında bulunan işyerlerinde hizmet vermeye çalışıyor. Vardiyalı çalışıp gündüz uyuması gereken vatandaşlarımız var. Evinde küçük çocuğu olan ailelerimiz var. Bunlar çekiç sesleri arasında ya da çalışan makinelerin gürültüsü altında uyumaya çalışıyorlar. Bu durum hem gürültü hem de görüntü kirliliğine neden olmakta. Bu kapsamda beldemizde hizmet veren ve üretim yapan esnafımızın da talebi olan küçük sanayi sitesi kurulması için çalışma yapılacak. Beldemizde yatırım yapmak isteyen girişimcilere destek olacağız.

 

MK: Şehrin modern ve yaşanır bir yerleşim yeri olması için ne tür çalışmalar planlıyorsunuz?

 

AK: Bizim için önemli olan insandır. İnsan odaklı Sosyal Belediyecilik anlayışıyla insanların yaşam tarzlarına, değerlerine saygılı davranarak kimseyi ötekileştirmeden ve hiçbir ayrımcılık yapmadan herkese hizmet edeceğiz

Beldemizin girişleri görünür hale gelecek. Geceleri ve sisli havalarda beldemizin girişlerini göremiyoruz. Buraları ışıklandıracağız.

Yol ve altyapıyla ilgili çalışmalarımız bir plan çerçevesinde devam edecek. Burada çok ayrıntısına girmek istemiyorum ama beldemizin bazı mezarlıklarına giden yollar içler acısı durumda. Mahallelerimizde tamamlanmamış yollarımız var. Beldemizin altyapı eksiği bulunan mahallelerinde altyapıyı bir program çerçevesinde tamamlamayı planlıyoruz.

Mazeret değil iş üreteceğiz. Belediyemizin her kuruşunu en faydalı şekilde kullanarak, projeleri tamamlayacağız

 

MK: İnsanın canlısına sahip çıkmayan ölüsüne de sahip çıkmaz denir. Sosyal belediyecilik ya da dayanışmacı belediyecilik modern yaşam alanları kadar modern mezarlıklar için de bir şeyler yapmalı. Mezarlıklarla ilgili çalışmalarınız olacak mı?

 

AK: Mezarlıklarımız temiz ve bakımlı olacak. Beldemizin tüm mezarlıkları periyodik olarak temizlenecek. Mezarlık içi patika yollar kilitli parke taşı ile çamurdan kurtulacak. Mezarlıklarımızın etrafında Çevre Düzenlemesi yapacağız.

 

MK: Çarpık yapılaşma ve çarpık gelişmenin en büyük bedelini doğal yaşam ve çevre ödüyor! Belediye olarak çevrecilik ve doğal yaşama yönelik hangi insancıl projeler planladınız?

 

AK: Çevreyle barışık bir belediyecilik yapacağız. Belediyenin faaliyetlerini çevreye duyarlı bir bakış açısıyla yerine getireceğiz. Çünkü biz “Bu dünya bize dedelerimizden miras kalmadı, Biz onu torunlarımızdan ödünç aldık  anlayışıyla hareket ediyoruz. Torunlarımıza güzel bir dünya bırakmak istiyoruz.

 

MK: Her ne kadar tarım ve hayvancılıkta kimi kayda değer çalışmalar yapılıyorsa da bölge potansiyeli düşünüldüğünde yapılanların çok yetersiz olduğunu görüyoruz. Belediye olarak tarım ve hayvancılığa yönelik çalışmalarınız olacak mı?

 

AK: Tarımsal potansiyelimizi ve hayvancılığı geliştireceğiz. Arıcılık, seracılık, organik tarım ve hayvancılığın gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz. İlgili kuruluşlarla işbirliği yaparak tarım ve hayvancılığın bilinçli yapılmasına destek olacağız.

 

MK: Eski okullarımız ve lojmanları, camiler, çeşmeler ve diğer sosyal yaşam alanları büyük oranda kendi kaderine terk edilmiş durumda. Bu yerlerle ilgili bakım, onarım ve restorasyon çalışmanız olacak mı?

 

AK: Aslında bu tür tarihsel geçmişi olan yapılar toplumun hafızasıdır. Bizim tarihi değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.  Beldemizde bulunan tarihi özelliğe sahip eski okul ve lojman binaları, cami, çeşme gibi yapıları bakımlı hale getireceğiz. Bu binaların bulunduğu alanları sosyal yaşam alanı haline getireceğiz.

 

MK: Bize göre belediyelerin bir diğer önemli görevi de nitelikli insan eğitimine katkı koymak olmalıdır. İnsan kalitesinin ve mesleki yeterliliğini üst seviyeye çıkartacak çalışmalar da yapılmalı. Bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

AK: Biz en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna inananlardanız. İnsanımızın nitelikli olması için çalışacağız. Bu anlayışla gençlerimize, kadınlarımıza ve işsizlerimize, meslek edindirme kursları kapsamında her türlü desteği vereceğiz. Mesleki gelişimlerinin yanı sıra kişisel gelişimlerini, sanatsal gelişimlerini sağlamak için de destek olacağız.

 

MK: 26 Ocak 2019 tarihinde, Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde CHP Çaycuma İlçe Örgütü tarafından düzenlenen “Bölgesel Kalkınmada Yerel Yönetimlerin Rolü Çalıştayı”nda; ‘Filyos Vadisi Belediyeler Birliği” kurulması ortak görüşü sağlandı. Bölge için önemli bir proje olan Belediyeler Birliği konusunu açar mısınız?

 

AK: Yapılan bu çalıştayın bölgemiz açısından çok değerli önerileri olmuştur. Sorunların çözümü için, bölgesel işbirliklerini geliştirmek, politikalar oluşturmak, yereli doğru ve bütüncül şekilde planlamak ve bu doğrultudaki çalışmaların takibini yapıp eşgüdümünü sağlamak gibi süreçlerin örgütlü bir şekilde yönetilebilmesi için Batı Karadeniz Belediyeler Birliği,  Filyos Vadisi Belediyeler Birliği gibi birliklerin kurulması önerilmiştir. Bu kapsamda sağlıklı su temini, atık yönetimi, altyapı hizmetlerinin sağlanması gibi çeşitli alanlarda ihtisas birlikleri de kurulabileceği öngörülmüştür. Birlikler saptanan politikaların yaşama geçmesini hızlandıracak, bölgeyi birlikte planlamayı mümkün kılacaktır.

 

MK: TÜİK’in “Yaşam Memnuniyeti” sıralamasında Zonguldak, Karabük ve Bartın 81 il arasından sırasıyla 76’ıncı, 63’üncü ve 41’inci sırada bulunmakta. Sizce bunun nedeni ve çözümü nedir?

 

AK: Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin “Yaşam Memnuniyeti” sıralamasında kötü durumda olmasının başlıca nedeni işsizlik ve göçtür. Uzun yıllar TTK’ya bağımlı halde yaşayan bölgede bu kurumun küçülmesi nedeniyle bölge insanının ekonomisi kötüleşti.  Girişimcilik kültürünün gelişmemiş olması, coğrafi ve topografik şartların zorlukları, çarpık ve plansız kentleşme, kaçak yapılaşma ve ulaşım/erişim gibi temel altyapı yatırımlarının eksikliği de bu memnuniyetsizliğin önemli nedenlerindendir.

Çözüm bölgenin gelirini artırmaktan geçiyor. Zonguldak, Bartın ve Karabük’ü içine alan bölge olağanüstü bir doğaya,  büyük ekolojik zenginliklere, ciddi bir orman ve deniz varlığına, zengin bir tarihsel birikime sahiptir.  Bir ayağı hâlâ kır toplumunda olsa da endüstri kültürüne yatkın, her türlü yeniliğe açık, hoşgörülü bir insani yapısı bulunmaktadır. Ekolojik korumanın temel olduğu yaklaşımlarla, havzada, tarım ve hayvancılığı, sanayiyi, turizmi, eğitimi sürdürülebilir şekilde geliştirmek mümkündür. Ülkenin gıda güvenliğinin sağlanmasının ancak tarıma itibar kazandırılmasıyla mümkün olduğu bilinen gerçektir.

 

MK: 31 Mart 2019’da Nebioğlu Belediye Başkanlığını kazanırsanız, ilk icraatınız ne olacak?

 

AK: Öncelikle şunu söyleyeyim; biz bu seçimi kazanacağız! Nebioğlu, değişime hazırdır! Geçmiş yönetimler devirlerini tamamlamışlardır! Şimdi değişim zamanı! Bu değişim, Nebioğlu’nun gelişmesi ve kalkınmasını getirecektir!

Bizim belediyecilik anlayışımız insanı önceleyen bir anlayıştır. Belediye Başkanlığını kazandığımda ilk icraatım, hiçbir ayrım yapmadan bütün belde halkımıza teşekkür etmek olacaktır! Ben halkımıza güveniyorum! Onlarla el ele güzel işler yapacağımızı müjdeliyorum! Üstte de söylediğim gibi; Nebioğlu’nda değişim zamanı gelmiştir! Bunu hep birlikte yapacağız!

 

MK: Çaycuma’da önemli çalışmalara imza atan CHP’li Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın seçmen üzerinde pozitif bir etki yarattığı açıkça gözlemleniyor. Nebioğlu Belediyesiyle, Çaycuma Belediyesinin koordineli çalışmaları olacak diye düşünüyoruz. Var mı ortak çalışma planı?

 

AK: Sayın Bülent Kantarcı’nın bölgemizde ezber bozan bir belediyecilik anlayışıyla başarılı bir belediyecilik yaptığı ortada.  Bizim de örnek alacağımız belediyecilik anlayışı böyle olacak. Beldemizde yapılan tanıtım toplantısında bize her türlü desteği vereceğini açıkça belirtti. Beldeler olarak seçim sürecinde zaten ortak hareket ediyoruz. Halkımız bizi göreve getirdiğinde her konuda birlikte hareket edeceğiz. Her alanda ortak çalışmalarımız olacak. Zaten Dayanışmacı Belediyecilik anlamında da belediyelerimizin olanaklarını ortak kullanmasının önemi ortaya konmuştur. Çalışmalarımızı yürütürken Sayın Bülent Kantarcı ile ortak çalışmalarımız olacak. Çaycuma’nın başarılı Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın desteği arkamızdadır! Çaycuma’daki modern belediyeciliği Nebioğlu’nda da gerçekleştireceğiz!

 

MK: Sorularımıza verdiğiniz içtenlikli yanıtlar için teşekkür ederiz.

 

AK: Bana kendimi tanıtma ve yapacaklarımızı anlatma fırsatı verdiğiniz için ben de sizlere çok teşekkür ediyorum.

                                                                                    

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ