logo

KAMU-STK SİVİL TOPLUM GÜNLERİ ZONGULDAK’TA

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ortak projesi olarak hayata geçirilen “Kamu- STK İşbirliği Projesi Sivil Toplum Günleri ‘ Zonguldak,Karabük ,Bartın,Düzce ve Bolu’dan kamu ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla Zonguldak da yapıldı ve Çaycuma’dan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çaycuma Öğrenim Birimi Yöneticisi Nalan Turgut ve TEMA İlçe Temsilcisi Seçkin Ünsal katıldı. Etkinliğin ilk günü Zonguldak Valisi BEKTAŞ ‘ın açılış konuşmasıyla başladı .Vali Bektaş sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekerek, ‘Sivil toplum kuruluşlarının yerel ve merkezi düzeyde karar alma süreçlerine daha etkin katılımı güçlü bir demokratik yapının temel taşlarını oluşturuyor. Bu etkin katılımın sağlıklı işleyebilmesi için ise hem Kamu Kurumları hem de sivil toplum kuruluşlarının aralarındaki iletişimi karşılıklı anlayış ve işbirliği ile güçlendirmeleri gerekiyor.” dedi. Vali BEKTAŞ, bu toplantının amacının kamu ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi olduğunu ifade ederek, “Kamunun yapmaya çalıştığı görevlerin bazılarının farklı mantık, bakış açısı ve mantaliteyle sivil toplum kuruluşları marifetiyle hayata geçirildiğini görmekteyiz.Sivil toplum kuruluşlarına yaptıkları çalışmalardan ötürü minnet ve şükran borçluyuz diyen Vali BEKTAŞ, Bakanlığımız STK’ların var olması, gelişmesi ve toplumun sorunlarına sahip çıkması ile Kamu Kurum, Kuruluşları ve STK’lar arası diyaloğun geliştirilmesi yönündeki çalışmaların daha sağlıklı ve etkin bir şeklide yürütülmesini bir genel müdürlük örgüt yapısı ile sağlamaktadır. ’ dedi.

Vali’nin açılış konuşmasının ardından Kamu- STK işbirliği projesi, Avrupa Fonları,Türkiyede Sivil Toplum –Kamu İşbirliği Örnekler sunumu ve Zonguldak ilinde Kamu –STK işbirliği iyi örnekleri oturumu yapıldı. Kamu-STK İşbirliğinde pozitif – negatif etkiler ve çözüm önerileri ile ilgili grup çalışması yapıldı.

2. Gün Grupların Kamu – STK İşbirliğinde negatif etkileri önlemek için hazırlanan çözüm önerilerinin sunumu yapıldı, İç İşleri Bakanlığının Almanya , Finlandiya ve İtalya da Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili bilgi verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ