logo

Gazeteci Taşkın Uçar yazdı…


Taşkın Uçar
taskinucar67@hotmail.com

ANKET YOKLAMALARINDA ALİM GENÇ İSMİ AÇIK ARA ÖNDE GİDİYOR

CHP camiası yıllardır Saltukova beldesinde yıkım mühendisleri kara tren solcuları sebebiyle dramatik dönemler yaşadı. Yani partiye yas tutturacak içten çökertecek düşmanı içindeydi.

İşte bu yüzden Ak parti adayı, CHP adayını hesaba katmaz, camiasını idman topu görürdü. CHP bu dönemde, aday totosu oynayacak, gebede kalacak, beşik kertmesi olacak gibi çirkin söylemler parti değerleri ile örtüşmeyen tutumlardır, cehaletin her türlü kötülüğüdür. CHP bu dönem şampiyon olma erginliğinin fitilini ateşlemiş görünüyor ancak parti yine sakata düşürülürse kimlerin neden şefkatle yanaşmadığı perde arkası sorularının yanıtlarını ve daha fazlasını köşemden kamuoyuyla paylaşmam sürpriz olmayacaktır.

CHP camiası geçen dönem bayan adayla seçime girmişti. Masum bir suratla CHP kılığına girmiş siyasi cambaz ve kurnaz sima olarak iktidara firar etmişti. CHP çatısı altında kimi devirmişti. İki dönem kendilerini sandığa jilet gibi yapıştıran iktidar adayını kürdan gibi dizmişti. Kısa bir dönem CHP ile siyasi balayı yaşayan bayan başkan, daha koltuğunu ısıtmadan rakibim zindanda benimde fikrim de lale devri saltanatı yaşama anlayışında iktidarda plağını çalıp yeni bir siyasi nikah kıyarak iki kuş birden vurmuştu.

Önce CHP’ye, insanlara ders olarak anlatılacak siyasi kazık atıp camianın başını belaya sokarak ters köşeye yatırmış, iktidar saflarında yer almakla da rakibini bir kez daha figüran konumuna düşürüp siyasi hayatını kaydırarak iki dönemin hıncını ve öcünü alarak karın şişini indirip göbeğini göğe erdirmişti. Şu günlerde bayan başkanın devrilmesinden haz alacak sadece CHP camiası değil. Kendi muhalif kesimi de buzluktan çıkarıp normal yumuşatıcıya koysanız çözüleceğe benzemiyor. Satışa getirme ve şefkâtsizlik sonrası yüzünü gerdirip rengini de değiştirse halkın önüne çıkıp kendisine aşık olup uğruna ölen olur mu? Merak edilen rövanşı heyecanla izleyeceğiz.

Anladığımız kadarıyla bu dönem, bir numaraya yükselip doyasıya yaşamak isteyenlerin mücadelesi ile yüz numaraya gerilemek istemeyenler için çetin geçecek.

CHP camiasını bu dönem haklı parolası vardı. Yakanı sandıkta yakacak adaya kavuşmak. Bu konuda emaneti geri almak için devrimci rol oynayacak aydın ve korkusuz ezber bozacak eylem adamlarının ödül gibi ortaya çıkması özde parti tabanını coşturup adayları bravo sağanağına tutarken, moral değerini düşürenler ise karar vericiler oldular.

Başkan aday adaylarından esnaflık yapmış olan Hayretin Aslan CHP ‘de adaylık sınavına soyunup yüzü yıpranmış bir sima. Esnaflık sürecini düzeyli yürüten adı gündeme oturunca kadın başkanın dizlerini titreten abartısı olmayan Alim Genç, teşkilat ve halkla arasında güçlü bağı olan üzerinde polemik yaratılmaması gereken dinamik bir yeni yüz. Siyah beyaz farkı. Partiye yön verenler, eğer iki adaydan birini seçme sürecinde kontrolü ellerinde tutup zarif dillerle, kolej havasında, radikal kararlar alıp yüz güldürecek şekilde kararlar alabilselerdi camiada limon yemiş ekşi yüzler olmaz son karar da belde dışına taşmazdı.

 

Vadi Türk Gazetesi olarak iki adaydan birisinin tercihi için belde merkezi ve mahallerini turladık, yada telefonlarla ulaşıp partili partisiz kalabalıklarla mülakatlar yaptık. Bu söylem ve eylem birlikteliğinden oluşan anket bilgi sonuçlarına göre, Alim Genç ismi açık ara ön ağırlık kazandığı gibi iktidar cephesinin de kaba etlerine burgulu çiviler batmış gibi zıplamaların olduğu görülmekte.

CHP camiasının kafalarında hala diriliğini koruyan şu ciddi iddiadan dolayı oyunu boşuna harcamak istemiyor ve şu ifadeleri seslendiriyor. Siyasi kolaycı ve hazırcı bayan başkan, kendi saadetleri için partimizi servis aracı tabanını idman sahası seçmenini de döşemelik kumaş görüp satışa getirdi. İşte bu külliyen siyasi hainlik karşısında, önümüzde insani ve vicdani bir seçim sınavımız var. Bu yükü sırtlanıp hedefi saptırmayacak yöneticilik potansiyeli gelişmiş cesur dedektif önemli kaynağımız ortak sevdamız Alim Genç var. Diğer adayımıza da teşekkür ederiz ama bizim ortak yaşama tercihimiz Genç’ten yana deyip noktayı koyuyorlar. Bizce de bir abartısı yok ama! Bazıları desteksiz atsa da, eğer zarif dilli jest müzakereler sonuç verirse, iyi parti camiasının bile Alim Genç ile aynı hiza ve kümede olmaya sıcak bakabileceği dillendiriliyor.

İşte bu yüzden’’ CHP camiası’’ iç cephede artık, aşağılanıp, horlanıp, çıkışmalarla şüphe hastalığına yakalanmak istemiyor. Partiye yön veren veya eski tüfeklere de şu telkinlerde bulunuyorlar. Parti ailemizin çok önemsediği, içinde çok şeyler barındıran bu seçim döneminde ön yargılı olmadan ‘’Adil ve ahlaki’’ anlamda birbirinize kan ve serum takabilecek seviyede kendinize çeki düzen verin.  Parti ailemizin ömrünü ziyan eden, saçlarını ağartanlara karşı, ben değil biz olma anlayışına sıkıca sarılıp somut adımlar atarak, kavuşma ve kaynaşma sağlamak, “tercih değil” zorunluluktur. Kara kampanyalar rakibe koz vermektir. Bizim duygularımızı anlıyor ve hissediyorsanız kafidir. Talep ve mesajları var.

Eskiden bayan başkanın geldiğini biri duysa herkes ayağa kalkardı. Şimdi herkes duyuyor biri ayağa kalkmıyor. Belde ahalisi, bu durumda sizce bir gariplik yok mu? O zaman sizlerde kardelen süsü verilen bayan başkanın bir gün ağıt yakacağını düşünenlerdensiniz. Hatırlatalım istedik…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇANAK ÇÖMLEK SORULAR!

  21 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sizce çanak çömlek patladı mı? Yoksa Ak Parti ülke genelinde yine eski gücüne kavuşur mu? Eski gücüne kavuşur mu derken? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kast etmediğimi söylemeliyim. Ak Parti’nin dışında bir güç. Bunu kabul etsek de etmesek de bu böyle... Değinmek istediğim konu; İstanbul seçimlerinin ardından Ak Parti teşkilatlarında yaşanacak rüzgâr, fırtına... Merak edilen; CHP’li İmamoğlu yine İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nı kazanırsa Ak Parti’de ne olur? Yerel yönetimlere kadar komple bir temizlik m...
 • MEVLÜT KIRNAPÇI YAZDI…

  27 Şubat 2019 Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  TEK ADAM YÖNETİMİNDE BELEDİYELER! Zorlama bir tanımla adına “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Şekli” denilen “Tek Adam” sisteminde Belediye Başkanı ve Köy Muhtarının kimin olduğunun önemi yoktur! Hele hele seçim öncesi çıkarılan “Torba Yasa”nın torbasına atılan yasaya göre, belediyelerin harcayacakları para için “Merkezi Yönetim”in onayı koşulu getirildi. Bu durumda belediyeyi kimin yöneteceğinin hiç önemi kalmamıştır. Ancak bu iktidar belediyeleri için böyle. Muhalefet belediyeleri için durum az da olsa farklı. Şöyle ki; örneğin iktidar partinin...
 • “ÇAYCUMA’DA SON 5 YILDA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMUŞ”​

  11 Şubat 2019 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ​Merkezi İstanbul’da bulunan Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, 9-10 Şubat tarihlerinde, Çaycuma’yı ziyaret etti​​Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZONSİAD) Genel Başkanı Halil İbrahim Ece ve beraberindeki 17 iş insanı, çeşitli yatırımları incelemek, yatırım yapmak isteyenlere bölgeyi tanıtmak ve fizibilite çalışması yapmak için Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, Çaycuma’ya, iki günlük ziyaret düzenledi. Heyet üyeleri ilk olarak Çaycuma Bele...
 • MERHABA…

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Düzenli ve sürekli yazan birisi olarak ne zaman kamusal alanda, ne zaman kişisel alanda olduğumu artık ben de bilemez oldum!O nedenle başlığı genel anlamda görün derim! Merhaba... “Neden yazıyorsun?” sorusuna; “Tarihe not düşmek için yazıyorum!” derim. Düşülen notlar nesnel olmadığı zaman kişisel hezeyandan öteye geçemez. Nesnel olabilmek için düşünsel bir birikim ve bakış gerekir. Ne zaman bir basın organından yazma önerisi alsam bana bir sıkıntı basar! O zaman; çizgi saptaması yapıp ilk notu kendime düşeyim; iyi, doğru ve güzel ka...