logo

Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…


Hüseyin Tıraş
huseyin-tiras@hotmail.com

 

Belediye Başkanı dediğin kişi; kendi fikri, kendi kuralı, kendi düşüncesi ve bir tarzı olmalı. Kimsenin etkisinde kalmayan, kendi düşünebilen, doğruyu yanlışı başkalarının mantığına ihtiyaç duymadan ayırt edebilen olmalı.

Yani bir lider ruhuna sahip olmalı ki toplumda bir karşılık görsün. Ben bazen görüyorum, öyle “ellek cellek!” adamlar aday adayı olmanın peşine düşüyorlar ki akıl ile mantık arasında gidip geliyorum.

Akıl, ham maddedir. Mantık ise ham maddenin doğru işlenerek kullanılabilir hale gelmesidir. Başlıkta da dediğim gibi…

Mesela bir tanesi var, hayatında tek adam olma özelliğini hiç yakalayamamış ve devamlı başkalarının yanında yancı olarak yaşamış. Şimdide kalkmış “Ben aday adayı olacağım!” diyor… Sende hiç de mi akıl yok be adam?

Bilirsiniz her seçim döneminde insanın bir önceki seçimde yaşananlar geliyor aklına… Sonra sizler kulislerde, bizler ise kalemlerimizle anlatıyoruz yaşananları.

Aslında bu durum kodlanmış hafızaların tekrardan karıştırılıp aydınlatılması amacını güdüyor. Yani gerçeğe çok yakın olanı görebilmek diyelim…

Geçen gün yerel siyasetin seyrini görebilmek için Nebioğlu beldesine doğru Kubilay Kalaycı, arkadaşımla yola çıktık.

Biliyorsunuz bir önceki seçimde orada çok iddialı bir grup vardı. O grubun başını da orada eczanesi olan Eczacı Nazmi bey çekerdi.

Grupta yer alan diğer Kenan Ermiş, Özkan Ertuğrul, Tekin Verim baş aktörlük görevini yürütürken grubun diğer üyeleri de tribünü doldururlardı.

Hatta Tekin Verim’le Özkan Ertuğrul, arasında başkan adaylığı konusunda bir türlü uzlaşı sağlanamazdı.

Eczacı Nazmi’nin favorisi de Özkan Ertuğrul olduğundan o biraz daha ön plana çıkardı. Özkan Ertuğrul, kardeşimiz bu başkanlık sevdasına o kadar kendini kaptırmıştı ki, hatta şöyle ince çizgili bir de bıyık bırakmış ve yanında birde hafif göbek Ertuğrul, bu işe yakışıyor hale gelmişti.

İşte ne olduysa oldu. Hop Ertan Aydoğan Ak Parti’nin adayı oldu. Oldu ama bu grubun karşısında seçimi nasıl alacaktık. Sonra bir de baktık ki; Tekin Verim yeni açılan lisesin müdürü olmuş, Özkan Ertuğrul merkez mahalle muhtarı adayı, Kenan Ermiş de belediye ile olan ilişkisini pekiştirmiş Aydoğan’da tekrar kaldığı yerden devam.

Bizde eczacı Nazmi’ye uğradık. Sorduk tabi, “işler nasıl?” Oda bize beldede genç kalmadığını işlerin çok kötü gittiğini söyledi.

Aile hekimini de tanırım, adam 156 kilo geldi beldeye 3 ayda yorgunluktan erimiş 100 kiloya kadar düşmüş, hatta günde en az 100 hastaya baktığını da söylediğini hatırlar gibiyim!

Neyse,

Bizde üzüldük tabi.

“Bu beldede herhalde gençler çok hasta oluyordu ki eczacının ilaç satışları düşmüş” şeklinde hayıflandık…

Sevgiyle kalın…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇANAK ÇÖMLEK SORULAR!

  21 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sizce çanak çömlek patladı mı? Yoksa Ak Parti ülke genelinde yine eski gücüne kavuşur mu? Eski gücüne kavuşur mu derken? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kast etmediğimi söylemeliyim. Ak Parti’nin dışında bir güç. Bunu kabul etsek de etmesek de bu böyle... Değinmek istediğim konu; İstanbul seçimlerinin ardından Ak Parti teşkilatlarında yaşanacak rüzgâr, fırtına... Merak edilen; CHP’li İmamoğlu yine İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nı kazanırsa Ak Parti’de ne olur? Yerel yönetimlere kadar komple bir temizlik m...
 • MEVLÜT KIRNAPÇI YAZDI…

  27 Şubat 2019 Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  TEK ADAM YÖNETİMİNDE BELEDİYELER! Zorlama bir tanımla adına “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Şekli” denilen “Tek Adam” sisteminde Belediye Başkanı ve Köy Muhtarının kimin olduğunun önemi yoktur! Hele hele seçim öncesi çıkarılan “Torba Yasa”nın torbasına atılan yasaya göre, belediyelerin harcayacakları para için “Merkezi Yönetim”in onayı koşulu getirildi. Bu durumda belediyeyi kimin yöneteceğinin hiç önemi kalmamıştır. Ancak bu iktidar belediyeleri için böyle. Muhalefet belediyeleri için durum az da olsa farklı. Şöyle ki; örneğin iktidar partinin...
 • “ÇAYCUMA’DA SON 5 YILDA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMUŞ”​

  11 Şubat 2019 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ​Merkezi İstanbul’da bulunan Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, 9-10 Şubat tarihlerinde, Çaycuma’yı ziyaret etti​​Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZONSİAD) Genel Başkanı Halil İbrahim Ece ve beraberindeki 17 iş insanı, çeşitli yatırımları incelemek, yatırım yapmak isteyenlere bölgeyi tanıtmak ve fizibilite çalışması yapmak için Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, Çaycuma’ya, iki günlük ziyaret düzenledi. Heyet üyeleri ilk olarak Çaycuma Bele...
 • MERHABA…

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Düzenli ve sürekli yazan birisi olarak ne zaman kamusal alanda, ne zaman kişisel alanda olduğumu artık ben de bilemez oldum!O nedenle başlığı genel anlamda görün derim! Merhaba... “Neden yazıyorsun?” sorusuna; “Tarihe not düşmek için yazıyorum!” derim. Düşülen notlar nesnel olmadığı zaman kişisel hezeyandan öteye geçemez. Nesnel olabilmek için düşünsel bir birikim ve bakış gerekir. Ne zaman bir basın organından yazma önerisi alsam bana bir sıkıntı basar! O zaman; çizgi saptaması yapıp ilk notu kendime düşeyim; iyi, doğru ve güzel ka...