logo

Çaycuma’da Süt Hijyen ve Arıcılık Kursları…

Çaycuma Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından 10. Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanan projelere göre 2018 yılı için planlanan süt üreten çiftçilere yönelik 3 adet ” Süt Hijyeni” kursundan üçüncüsü Koramanlar köyünde 28 kursiyerin katılımı ile düzenlendiği bildirildi.

Kurs hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş, kursun ilçe müdürlüğüne bağlı personel tarafından verildiğini söyledi.

Ayrıca, Perşembe ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kursa katkısı olduğu bilgisini veren Ulutaş,

” 2018 yılı için planlanan süt üreticisi çiftçilere yönelik ve sütün üretimi, pazara arzı gibi bir çok aşamasında yapılması gerekenleri, diğer bir deyişle sağlıklı süt üretimini, tüketiciye sağlıklı bir şekilde arzını anlatan kursların birincisini Kayıkçılar Köyünde, ikincisini de Nebioğlu beldemizdeki üreticilere düzenlemiştik. Üçüncü kursumuzu da Kasım ayında Koramanlar köyünde 28 kursiyerin katılımı ile düzenledik.  Bu şekilde üç kursumuzda toplam 55 süt üreticisine süt hijyeni konusunda eğitim vermiş oluyoruz. Kurslarla üreticilerimizin daha bilinçli olacağı inancındayız. Ayrıca başarılı olan kursiyerlerimize sertifika düzenlenecektir. Kursları düzenlememize katkı sağlayan kooperatif başkanlarına ve katılım sağlayan kursiyerlere teşekkür ederim. ” dedi.

Çaycuma’da Arıcılık Kursu…

Çaycuma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş, çiftçi eğitim ve yayım programları çerçevesinde daha çok gençleri hedef alan istihdama yönelik ” Arıcılık Kursu” düzenlendiğini söyledi.

İlçe Müdürlüğü toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Ulutaş, kursun İlçe Müdürlüğü ve Zonguldak İşkur İl Müdürlüğü ile Çaycuma Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü destekleri ile açıldığını belirtti.

Kursa 14 kişinin katılım sağladığını ifade eden Ulutaş, “Kursu müdürlüğümüz personeli Veteriner Hekim Fikret Mete Yalçın verdi. Kursta teorik eğitimin yanında Arı kovanları ve diğer malzemelerinin de tanıtıldığı uygulamalı eğitim verildi. 01 – 13 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen kursumuz yapılan sınavla bugün sona erdi. Kursiyerlerimize temel eğitimi ve arıcılığı sevdirmeyi , arıcılıktan kazanç elde edilebileceği bilincinin oluşmasını amaçladık. Kursun verimli ve faydalı geçtiğine inanıyoruz. Bu inancımızı kursiyerlerden aldığımız olumlu tepkiler de pekiştiriyor. Ayrıca Genç Çiftçi hibe projesi ile arılı kovan ve arıcılık malzemeleri alma hakkı kazananların da kursiyer olması kursun önemini artırmıştır. Kursumuza destek sağlayan kurumlara da ayrıca teşekkür ediyorum ” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ