logo

Çaycuma’da “Muhtarlar Günü” kutlandı

Çaycuma Kaymakamlığı, “19 Ekim Muhtarlar Günü” nedeniyle, Atatürk Anıtı önünde tören düzenledi. Tören’de Muhtarlar Derneği Başkanı Ekrem Çelen öncülüğünde anıta çelenk sunuldu.

Törene; Kaymakam Serkan Keçeli, Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kılıç, İlçe Jandarma Karakol Komutanı  Kıdemli Başçavuş Murat Balkaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Yılmaz,AK Parti Çaycuma İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, Şoförler Odası Başkanı Barbaros Uçar, Emekliler Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş ve çok sayıda muhtar katıldı.

Günün anlam ve önemine hitaben konuşan Başkanı Çelen,

“Muhtarlık müessesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikârdır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde 50.026 köy ve mahalle muhtarlarının hayat standartlarının yükseltilmesi ve devletle olan iletişimlerinin güçlendirilmesi, aslında sadece doğrudan muhtarlarımıza değil, vatandaşımıza götürülen hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik, modern ve çağdaş bir anlayışı da bünyesinde barındırmaktadır” dedi.

Anıt önünde sona eren törenin ardından protokol üyeleri ve muhtarlar öğretmen evi önünde bir araya geldi. Burada muhtarların muhtarlar gününü kutlayan İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli,

“Köylüsünün ve mahallesinin derdinin kendi derdi bilip takip eden, ailesinden, eşinden, dostundan işinden ve vaktinden fedakârlık yaparak, insanlara faydalı olmaya çalışan değerleri muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. Başkasının derdi ile dertlene bilmek kolay iş değil. Her insan önce kendisini ve ailesini düşünür. Muhtarlarımız köyünün tamamın düşünmek zorunda.  Çaycuma’da 92 bin nüfusasahibiz. Ben 92 bin nüfusun kaymakamıyım diyorum. Biz devler olarak vatandaşa hizmet götürebiliyorsak, kaliteli hizmet götürebilmemizin en büyük destekçisi muhtarlarımızdır. Siz devleti orada temsil eden, vatandaşla devlet arasındaki köprüyü birebir sağlaya bilen, vatandaşın doğrudan devlete dokunabildiği en baştaki kişilerisiniz.”

İlçe müftüsü Ayhan Ermiş’in yapmış olduğu duanın ardından program sona erdi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ