logo

Çaycuma Belediyesince 145 kişinin mağdur edildiği iddiası….

Harita Teknikeri Kadir Er, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın Yeşiltepe ve Çay mahallesinde yapmış olduğu 18 uygulamasının Yeşiltepe sakinleri tarafından Zonguldak İdare Mahkemesine açılan dava sonucu iptal edildiğini basın açıklamasıyla duyurdu.
Er, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kantarcı’nın bu uygulamayı 2981 sayılı imar affı kanunun ek 1. maddesine dayandırarak yaptığı söyledi.
Kantarcı’nın Yeşiltepe ve Çay mahallesinde uyguladığı 18. Maddenin 1985 yılında yapılan gecekondu kanununa göre uyguladığını ileri süren Er, şöyle konuştu:
“Kantarcı,18 uygulamasını 2981 sayılı imar affı kanunun ek 1. maddesine dayandırarak yapmıştır.2981 sayılı imar affı kanunu 1985 yılında çıkmış ve 1985 yılı öncesini kapsayan bir gecekondu kanunudur. Zonguldak İdari Mahkemesi’nin bu uygulamayı iptal etmesinin sebebi bu uygulamamanın gecekondu kanununa dayanılarak yapılmasındandır. Kantarcı 21 Temmuz da bu meydanlarda tapu teslim töreni yapmıştır. Zonguldak İdari Mahkemesinde yedi tane dava devam ederken tapu teslim töreni yapmak kanun nizam tanımayarak en yaptım oldu mantığıdır. Mahkemenin vereceği kararları hiçe saymaktır. Kantarcı’nın şov yaparak tapu dağıttığı 21 Temmuz tarihinden bu zamana kadar, Kantarcı’nın bu uygulamasına güvenerek bir sürü insan arsa satın almıştır. Bu uygulamadan arsa satın alana kişilerin mağduriyetlerinin bedelini Kantarcı ödemelidir. Biz mahkemenin bu uygulamayı iptal edeceğini biliyorduk. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu zamana kadar 2981 sayılı imar affı kanununa dayanarak yapılan uygulamalara açılan davaların tamamı Danıştay iptal etmiştir. Yüksek inşaat Mühendisi Bülent Kantarcı’nın bunu bilmemesi mümkün değildir. Tapu teslim töreninde kürsüde konuşmak istediğim zaman konuşmama izin vermediler. Benim 18 uygulamasında şahsıma ait bir yerim yoktur. Ben sesini duyuramayan ve kaile alınmayan Yeşiltepe Mahallesi sakinlerinin sesi oldum ve bu insanlara teknik destek sağlayarak bu uygulamanın iptal edilmesine vesile oldum. Kantarcı sosyal medya hesabından bu projenin iptal edildiğinden dolayı Çaycuma’nın geleceğinin kararsızlığa düştüğünü iddia ederek algı operasyonu yapmaktadır. Bu doğru değildir.. Yaptığı uygulama kanunsuz ve de hukuka aykırıdır bu yüzden de iptal edilmiştir. Kanunlar çerçevesinde hukuka uygun bir şekilde bütün hissedarların katılıyla herkesin onayı alınarak bu uygulama mükemmel bir şekilde yapılabilir. Bu iptal kararı bir kayıp değildir. Bu uygulamanın mükemmelleştirerek yapılmasının başlangıcıdır. Bayraktepe de de yapılan bu uygulamayla bir sürü insan mağdur edilmiştir ve 145 kişinin uygulamanın usulsüz olduğu ile ilgili itirazlarına da Kantarcı kayıtsız kalmıştır. İstasyon Göçmenler ve Gemiciler Mahallesindede yaptığı bu uygulamayla bir sürü insanı mağdur etmiştir. Bundan sonraki süreçte de bu konuyla ilgili bilgi almak isteyen ya da soruları olan arkadaşlarıma da yardımcı olmaya devam edeceğim.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ