logo

Büyük katılım sağlandı…

Sarıkamış Destanı’nın 104. yılı münasebetiyle Çaycuma’da ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ gerçekleşti.

Çaycuma Atatürk Heykeli önünde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Şendoğan Kaya, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Kaya, konuşmasında,  ”22 Aralık 1914 yılında başlayan, 15 Ocak 1915 yılına kadar devam eden, Alla hu Ekber Dağlarında Rus kuvvetlerine karşı 90 bin askerimizin yokluğu ve dondurucu soğuğa karşı vatan, millet ve bayrak sevgisi uğruna gözlerini kırpmadan şehitliğe erdikleri şanlı bir tarihimizdir. Sarıkamış harekâtı özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ibret alarak dersler çıkarması gereken büyük kahramanlık tablosudur. Savaşın soğuk yüzünü gösteren Sarıkamış harekâtında gerek cephede, gerek Batı Karadeniz’de batıran gemilerimizi yitirdiğimiz kahraman şehitlerimizi şükranla yâd ediyorum” dedi.

Katılımcılar Kaya’nın konuşması ardından Nihat Kantarcı caddesi üzerinde başladıkları yürüyüşü Öğretmen Evi Önünde sonlandırdı.

İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli de Sarıkamış harekâtı gibi aslında tarihimizde nice büyük yaşanmışlıklar, nice büyük destanlar barındıran bir milletiz olduğumuzu ifade ederek, şöyle konuştu:

” Şuanda bile askerlerimiz bilmem kaç bin rakımda, eksi bilmem kaç derecede nöbet tutan askerimiz, polisimiz sırf bizim vatanımızın, milletimizin bütünlüğü için görev yapan nice kahramanlarımız var. Ne Çanakkale’yi, ne kurtuluş savaşını, neSarıkamış’ı, ne de şuanda güney doğuda, kuzey ırakta, Suriye’de görev yapan kahramanlarımızı hiçbir zaman unutmayacağız. Onlar var olduğu müddetçe vatanımız büyümeye, güçlü bir şekilde yeni nesillere emanet edilmeye devam edilecektir. Zamanı geldiğinde gençlerimize, yeni Çanakkaleler, yeni kurtuluş savaşları ve Afrin’ler ve yeni Elbab’lar için her zaman vücudumuzu, benliğimizi ortaya koyduğumuzu aslında bu yürüyüşle tekrar hatırlatmış olduk.”

İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş’in şehitler adına yapmış olduğu duanın ardından, etkinlik çorba ikramının ardından son buldu.

Programa, Kaymakam Serkan Keçeli, Garnizon Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, AK Parti Çaycuma İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, MHP Çaycuma İlçe Başkanı Ersin Akyüz, Emekliler Derneği Çaycuma Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş, Emlakçılar Derneği Başkanı Erol Ünlü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Şendoğan Kaya, daire ve okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, izciler ve vatandaşlar katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ