Bayram Berber Vadi Türk’e konuştu…

03 Kasım 2018 - 17:22

Ak Parti Çaycuma ilçe teşkilatı kurucusu Bayram Berber Vadi Türk’e o yıllarda yaşadıkları zorlukları anlattı.

Berber, Ak Parti’yi kurmak için bir çok zorluklar yaşadığını ve yönetim kurulunu oluşturmak için adeta arkadaşlarına yalvardığını söyledi.

Ak Parti’nin ilk kurulduğunda birçok sorunlarla baş başa kaldığını ifade eden Berber,

” Daha önce böyle bir tecrübem olmamasından dolayı, aktif olarak siyasette bulunmadığım için ve zorlukları gördüğüm için kabul etmemiştim. O süreçte yanımda olan arkadaşlarımın  bana yardımcı olacağını söylemesi üzerine daha sonra Kadir beyin (Kadir Alagöz) ofisinden çağırdılar beni. Polat bey, Abdulkadir Gün, Ramazan Taşdemir ve Şekip Günaydın birlikte karar verildi ve bu parti Çaycuma’da öyle kuruldu” dedi.

“PARTİNİN ÇAYCUMA TEŞKİLATI KADİR ALAGÖZ’ÜN OFİSİNDE KURULDU”

Berber, Ak Parti Çaycuma İlçe Başkanının ve yönetim kurulu üyelerinin iş adamı Kadir Alagöz’ün ofisinde netleştiğini anlattı.

Partiyi kurmak için kendisine ilk teklif geldiğinde çekimser kalarak kabul etmediğini belirten Berber, şöyle konuştu:

“Bana teklif şöyle geldi, birçok yerde teşkilatın kurulduğunu ancak Devrek, Gökçebey ve Çaycuma’nın kaldığını ve Çaycuma’da da yola benimle devam etmek istediklerini beyan ettiler. Fakat ben siyasette aktif olmadığımdan ve hiç bir siyasi partiye dahi üyeliğimin olmadığını belirterek teklifi kabul etmedim. Fakat Ak Parti Genel Merkezi’nde özellikle temiz ve siyasete hiç bulaşmamış kişilerle çalışmak istediğini söyleyince bende zorlandığım yerlerde yardım etmeleri ve söz düellosuna girmemek koşulluğuyla kabul ettim. 15 gün içerisinde yönetim kurulu oluşturmamı istediklerinde tüzüğü okumadan oluşturamayacağımı söyledim ve tüzüğü okuduğum zaman 7 kişiden birinin istifa ettiği zaman ilçe yönetiminin kendi kendini fes ettiğini öğrendikten sonra 15 kişiden oluşan bir yönetim kurulu oluşturdum. Tabi bu bölüm çok zor geçti. Eşimi, birlikte çalıştığım diş hekimi ile eşini ve birkaç hastamdan oluşturdum yönetimi. Örneğin Alaattin bey o zaman benim protez hastamdı bu teklifi ona götürdüğümde biraz çekingen davranmasına rağmen sonunda teklifimi kabul etti. Yönetimi bu şekilde oluşturduk. Yönetimi oluşturduğum arkadaşların sadece on kişisi aktif olarak bu işlerin içindeydi. O günkü heyecanımız şimdikine göre daha başkaydı. Tabi yönetimden çok aramızda bir aile bağı vardı. Eşimle birlikte yönetimdeki arkadaşların çalışma heyecanını arttırmak için her zaman onları ziyaret ediyorduk.”

O SÜREÇTE ÇOK ZORLUKLAR YAŞADIK

O süreçte çok zorluklar yaşadığını ve parti kurulmasının ardından bunların üstesinden geldiğini vurgulayan Berber,

“İlk süreçte parti binasını bulmakta çok zorlandık. Çünkü o zamanlar diğer parti teşkilatlarının kiralarını düzenli ödenmemesinden yakınan bina sahipleri parti teşkilatlarına yer kiralamaya pek sıcak bakmıyorlardı. Bu durumda araştırmalar yaptım ve kendi inisiyatifimi kullanarak kendi adıma Uzaldı İş Hanı’ndaki ilk yerimizi kiraladım. Tabi iş bununla da bitmiyordu. Örneğin, üye yapma çalışmalarına başlamamız söylenmişti bize ama üye yapmak çok zordu. Anayasa Mahkemesi kapatma davası açmıştı Ak Parti’ye. Ne kadar zor olsa da İl Başkanının bize verdiği raporda Çaycuma nüfus ölçümüne göre üye bazında Zonguldak genelinde birinciydik” diye konuştu.

KÖY GEZİLERİMİZDE BİZİ PAZARLAMACI ZANNEDİYOLARDI

“Köylerdeki seçim gezilerimizde bize kimin nesisiniz? Şeklinde sorular iletip pazarlamacı olduğumuzu sanıyorlardı. Siyasetçi olduğumuzu ifade edince kimin partisi diye soruyor ve bizde Recep Tayyip Erdoğan dediğimiz zaman köylü bizi kucaklıyordu” ifadesine yer veren Berber, “Köylere gidip Tayyip bey dediğimiz zaman halk bize sıcak bakıyordu. Bununla ilgili ilginç bir anım var hatta bir köye ziyarete gittiğimizde bizi pazarlamacı zannetmişlerdi. Siyasete girdiğimiz o zaman iktidar olan partinin temsilcisi sanmışlardı bizi tabi biz Tayyip beyden bahsedince halk bize çay ikram etmişti.Halkta zaten yeni bir arayış içindeydi” dedi.

PARTİ KURMAK SIFIRDAN ŞİRKET KURMAK GİBİDİR

Parti kurmanın zorluklarına da değinen Berber, “Sıfırdan bir şirket kurmaya benziyor parti kurmak. İnsanları ikna ediyorsun, projelerini ve bu ülkeye olan sevdanı anlatıyorsun. Hatta ben şunu söylerim bir gün haberleri dinlerken Başbakanın rahatsızlığından dolayı bakanlar kurulunun yine toplanamadığını duyurdular. Bende hemen ‘Yarınlar yorgun ve bezgin insanlarla değil rahatını terk edebilen gayretli insanlarla inşa edilir’ diye not almıştım .O zaman Gençlik kollarında başkan olan Ömer ile konuşup gençlik kollarının toplantı salonuna asmıştık o yazıyı. Destek amaçlı gençlik kollarının da yanındaydım her zaman. Aile içinde nasıl saadet ve huzur ortamı varsa o zaman bizde de öyle bir huzur ortamı ve birbirimize karşı saygımız vardı. Mesela İl başkanı Polat bey ilk kez ziyarete geleceği zaman yönetimden bir arkadaş davulla zurnayla karşılamak istediğini söylediğinde onu kırmayarak Polat Beyi Bakacakkadı beldesi kavşağında milletvekili karşılar gibi bir  şevkle davulla zurnayla karşılamıştık” ifadesine yer verdi.

ŞİMDİ İKTİDAR OLDUĞUMUZ İÇİN O ZORLUKLAR YOK

Vadi Türk muhabirinin “Peki şimdi nasıl görüyorsunuz partiyi?” sorusu üzerine Berber,

“Şimdi iktidar da olduğumuz için o dönemdeki zorluklar yok. İkna etme olayı yok. Sadece Ahmet Beyin milletvekilliği adaylığı sürecinde köylere ziyarete gittiğimizde eski siyasetçilere  sordukları hangi yollardan geldiniz sorularıyla karşılaşmıyoruz. Çünkü 2002’den bu yana Ak Parti çok yol kat etti. Şehirlerde olan her şeyi köylere de ulaştırdı. Mesela eskiden köylerdeki vatandaşlarımızın sadece otobanlarda,uzun yollarda  gördüğü sıcak asfaltı köylerinde de görüyorlar artık. Bu yüzden şimdiki arkadaşlarımızın zorlandığını söyleyemeyeceğim. Ak parti icraatlarını anlatıyor onlar sadece aracı oluyorlar” dedi.

SİYASİ PARTİ TEŞKİLATLARI APARTMAN KİRACISI GİBİR

Siyasi parti teşkilatlarının apartman kiracısı gibi gelip geçici olduklarına vurgu yapan Berber, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben siyasete girdiğim her zaman şunu söylerim “siyasi parti teşkilatları apartman kiracısı gibidir.” Ev sahibi sizi istemediğinde çıkartır, iki dudak arasındadır. Koltuktan güç alarak değil o koltuğa güç vererek yönetilmesini arzu ederim. Çünkü siyasette örnek edinmek çok kolaydır ama örnek olmak çok zordur. 2002′ den beri gerek sokaktaki arkadaşlar gerekse diğer partilerden arkadaşlardan “Bayram Berber bu parti için çok emek sarf etti, başkanlık yaptı ama milletvekilliğine yada belediye meclis üyeliği için teklif getirilmedi, ya da layık görülmedi diye gıyabımda bir çok konuşma yapılmasına rağmen ben bunları çok dikkate almıyorum. Çünkü benim kendime saygım olduğu için ben hiç bir zaman eleştiriyi söz konusu yapmadım. Ahdi vefa denen bir şey olması lazım. Bunu daha önce de anlattığım 23 Nisan şenliklerine katıldığım zaman arkadaşlar bana “Neden muhtarı bile olamayacak bir siyasi partinin ilçe teşkilat başkanlığını üstlendin? Bu kadar meraklıysan diğer partilerin yönetim teşkilatlarına da girebilirdin” dedikleri zaman ben hepimiz başka siyasi partilerin temsilcileriyiz, ben bindiğim otobüsün kaptanına bakarım eğer o kaptan sağlamsa ben rahatlıkla o otobüsle seyahatimi ederim, siz kendi kaptanınıza bakın diye cevap vermiştim.”

Berber, partinin ilk kurulduğu yıllarda kendisine destek verip ancak isminin zikredilmesini istemeyen birçok kişinin şuan için partinin ön saflarında yer aldıklarını sözlerine ekledi.

 

 

  • Adınız ve Soyadınız

  • E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)

  • Yorumunuz

© 2014 Vadi Türk Tüm Hakları Saklıdır.