logo

MERHABA…


Mevlüt Kırnapçı
kirnapci@windowslive.com

Düzenli ve sürekli yazan birisi olarak ne zaman kamusal alanda, ne zaman kişisel alanda olduğumu artık ben de bilemez oldum!O nedenle başlığı genel anlamda görün derim!

Merhaba…

“Neden yazıyorsun?” sorusuna; “Tarihe not düşmek için yazıyorum!” derim. Düşülen notlar nesnel olmadığı zaman kişisel hezeyandan öteye geçemez. Nesnel olabilmek için düşünsel bir birikim ve bakış gerekir. Ne zaman bir basın organından yazma önerisi alsam bana bir sıkıntı basar!

O zaman; çizgi saptaması yapıp ilk notu kendime düşeyim; iyi, doğru ve güzel kavramlarının evrensel çizgisi çizgimdir! Emek ve emek eksenli düşünce doğrultusunda, üreten halkın yanında olan bir çizgidir bu! Diyalektik düşüncenin ışığında bir nesnellik!

Çıta çok mu yüksek oldu? Olsun! Değerli bilim insanı Prof. Dr. Erol Köktürk’ün söylediği gibi; “Bugün ülkemizin yaşadığı en önemli sorun; kalitesizliktir!”. Kalite istiyorsak çıta yüksek olmalı değil mi?

YEREL SEÇİMLER

Filyos, Saltukova, Nebioğlu… Filyos Vadisi olarak adlandırdığımız, Devrek’ten Karadeniz’e kadar olan alandaki yerleşim birimlerinde bana göre seçim nabzının atacağı yerler bu üç belde!

CHP Çaycuma Örgütünün hedefi bu üç beldeyi kazanmak! Önemli bir proje olarak önerdikleri; “Belediyeler Birliği”nin yaşama geçirilebilmesi için bu üç beldenin mutlaka alınması gerekiyor!

Bu beldelerdeki mevcut belediye başkanları seçimi kaybetme endişesiyle bizi şaşırtmayan yöntemlere başvurmaya başlamışlar bile!

Saltukova’da; taşıma seçmen yazımı usulsüzlüğü, toplamda 13.000.000.-TL’ye varan borç ve seçim öncesi çekilen 1.500.000.-TL para…

Nebioğlu’nda her evin önüne bırakılan ikişer, üçer palet kilitli parke! Zonguldak merkezli atanmış devlet yöneticilerinin ilgili ilgisiz ziyaretleri…

Filyos’ta CHP’nin çıkardığı ve tabanda karşılığı olan adayının mevcut belediyede yarattığı tedirginlik! Uzun zamandır dillendirilen ve yer yer basına da yansıyan kimi tartışmalı uygulamaların verdiği huzursuzluk!

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerin bölgede siyasi durum değişikliği yaratacağını görebiliyoruz!

Gene de halk ne derse o olur!

DEVLETE ÖNERİ

İçişleri Bakanlığına önerimdir; yerel yönetimlere aday olanlar için kurs bitirme zorunluluğu getirilsin. Örneğin iki ay sürecek bir kursla, aday adaylığı düşünenlere; devlet nedir, makam nedir, köy kanunu, belediyeler kanunu, dilekçe nasıl yazılır, toplantı nasıl yapılır gibi konularda eğitim verilmeli ve sınavda başarılı olanlar aday olabilmelidir. Yoksa ipini koparanın gözünü kestirdiği yere aday olduğu bu saçmalık böylece sürüp gidecek!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇANAK ÇÖMLEK SORULAR!

  21 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sizce çanak çömlek patladı mı? Yoksa Ak Parti ülke genelinde yine eski gücüne kavuşur mu? Eski gücüne kavuşur mu derken? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kast etmediğimi söylemeliyim. Ak Parti’nin dışında bir güç. Bunu kabul etsek de etmesek de bu böyle... Değinmek istediğim konu; İstanbul seçimlerinin ardından Ak Parti teşkilatlarında yaşanacak rüzgâr, fırtına... Merak edilen; CHP’li İmamoğlu yine İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nı kazanırsa Ak Parti’de ne olur? Yerel yönetimlere kadar komple bir temizlik m...
 • MEVLÜT KIRNAPÇI YAZDI…

  27 Şubat 2019 Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  TEK ADAM YÖNETİMİNDE BELEDİYELER! Zorlama bir tanımla adına “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Şekli” denilen “Tek Adam” sisteminde Belediye Başkanı ve Köy Muhtarının kimin olduğunun önemi yoktur! Hele hele seçim öncesi çıkarılan “Torba Yasa”nın torbasına atılan yasaya göre, belediyelerin harcayacakları para için “Merkezi Yönetim”in onayı koşulu getirildi. Bu durumda belediyeyi kimin yöneteceğinin hiç önemi kalmamıştır. Ancak bu iktidar belediyeleri için böyle. Muhalefet belediyeleri için durum az da olsa farklı. Şöyle ki; örneğin iktidar partinin...
 • “ÇAYCUMA’DA SON 5 YILDA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMUŞ”​

  11 Şubat 2019 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ​Merkezi İstanbul’da bulunan Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, 9-10 Şubat tarihlerinde, Çaycuma’yı ziyaret etti​​Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZONSİAD) Genel Başkanı Halil İbrahim Ece ve beraberindeki 17 iş insanı, çeşitli yatırımları incelemek, yatırım yapmak isteyenlere bölgeyi tanıtmak ve fizibilite çalışması yapmak için Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, Çaycuma’ya, iki günlük ziyaret düzenledi. Heyet üyeleri ilk olarak Çaycuma Bele...
 • MERHABA…

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Düzenli ve sürekli yazan birisi olarak ne zaman kamusal alanda, ne zaman kişisel alanda olduğumu artık ben de bilemez oldum!O nedenle başlığı genel anlamda görün derim! Merhaba... “Neden yazıyorsun?” sorusuna; “Tarihe not düşmek için yazıyorum!” derim. Düşülen notlar nesnel olmadığı zaman kişisel hezeyandan öteye geçemez. Nesnel olabilmek için düşünsel bir birikim ve bakış gerekir. Ne zaman bir basın organından yazma önerisi alsam bana bir sıkıntı basar! O zaman; çizgi saptaması yapıp ilk notu kendime düşeyim; iyi, doğru ve güzel ka...