logo

HALK NEDEN DOĞRU BİLGİLENDİRİLMİYOR?

Çaycuma’ya bağlı Saltukova Beldesinde yılan hikâyesine dönen yol sorunu güncelliğini koruyor! Yaklaşık dört yüz elli seçmeni bulunan ve beldenin en büyük mahallesi olan Düz Mahalle halkı, mahalleyi, Saltukova’ya bağlayan yol güzergâhının değişeceğinden dert yanıyor!

Birkaç hafta önce konuya ilişkin bir eylem yaparak yetkililerin dikkatini bu soruna çekmişti. Bu eyleme katılarak destek veren AKP Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş, buradan yol yapılacağına ilişkin kendisine ulaşan bir bilgi olmadığını, kaldı ki Belediye İmar Planında burasının yol olarak belirlendiğini, eğer buraya müdahale edilip yol kapatılırsa kendisinin buna karşı çıkacağını ve hatta yapılacak bir eylemde yanlarında olacağını söylemişti.

Sonraki süreçte bu sorunun sürüncemede kalması, resmi bilgilendirme yapılmaması ve yolun kapatılarak güzergâhın ırmak kıyısına kaydırılacağı beklentisi halkta tedirginlik yaratmayı sürdürmüş ve tepkiler sürmüştü.

İKNA ÇABASI SONUÇ VERMEDİ!

Halkı bilgilendirmek ve ikna etmek amacıyla AKP’li Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş ve AKP Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu Düz Mahalleye giderek köylülerle bir toplantı gerçekleştirdi. Ancak bu toplantı durumun netleşmesini sağlamadığı gibi ilginç çelişkileri de açığa çıkardı. Milletvekili Çolakoğlu, Saltukova Belediye Başkanlığının duruma ilişkin bilgilendirildiğini söylerken tedirginlik yaşayan Belediye Başkanı Zerrin Güneş, resmi yazıdan haberi olduğunu ama yolun kapatılacağından haberi olmadığını söyleyince tepkilere neden olmuştu. Hem belediye başkanı hem de milletvekili zor anlar yaşarken ikinci bir açıklama ortamı daha germişti.

Bölgeye yapılacak yatırımlardan söz eden Çolakoğlu, havaalanı pistinin, Çaycuma yönüne yedi yüz metre uzatılacağını söyledi. Bu durumda Düz Mahalle halkının kullandığı tren durağı ve yol bağlantısı da kesilmiş olacağı için halk buna tepki gösterdi. Milletvekili henüz tam bir uygulama yok, endişe etmeyelim gibi bir açıklamayla durumu kurtarmaya çalıştı.

Ayrıca güzergâhı değişecek yolun ırmak kıyısından yapılıyor olması da birçok endişeyi gündeme getirdi. Mahalleliyle yaptığımız görüşmede halk, ırmağın olası bir taşkında bu yolu alıp götüreceğini, Filyos Projesi kapsamında yapılacağı söylenen seddenin de yapılıp yapılmayacağını kimsenin bilmediğini söyleyerek, “Doğru bilgilendirilmiyoruz. Bizi yönetenler neden bize açık seçik konuşmuyor? Neden bir kaosu yaşıyoruz? Biz şimdiye kadar kullandığımız bağlantı yolumuzun kapatılmasını istemiyoruz!” diye tepkilerini dile getirdi.

BU KARAR NASIL ALINDI?

Havaalanına uçakların güvenli inebilmesi için yapılması gereken ILS (Aletli İniş Sistemi) ile ilgili olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi heyeti, Zonguldak Havaalanına gelerek incelemelerde bulunmuştu. O tarihte yapılan açıklamada, ILS cihazının mayıs ayında faaliyete gireceğini, aralarında AKP’li Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş’in de bulunduğu heyete bildirmişti.

Teknik heyet, bu cihazın kurulduğu alandan geçen yolun kapanacağını, aksi taktirde cihazın etkileneceğini ve doğru çalışamayacağını da bildirmişti. ILS cihazının kurulum inşaatında Saltukova Belediyesi iş makineleri de çalışmıştı.

SONUÇ!

Saltukova Düz Mahalle halkının tedirgin bekleyişi sürmektedir. Halk,doğru bilgilendirilmemiş olmanın tepkisini yerel seçimlerde oylarıyla vereceğini söylemektedir. Bu sorunun seçilme ya da seçilmeme kaygısıyla ötelenmesini yanlış buluyoruz. Görünen o ki önümüzdeki günler üst düzeyde tartışmaların ve seslerin duyulacağı günler olacaktır!

Share
#

SENDE YORUM YAZ