logo

Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…


Hüseyin Tıraş
huseyin-tiras@hotmail.com

 

Belediye Başkanı dediğin kişi; kendi fikri, kendi kuralı, kendi düşüncesi ve bir tarzı olmalı. Kimsenin etkisinde kalmayan, kendi düşünebilen, doğruyu yanlışı başkalarının mantığına ihtiyaç duymadan ayırt edebilen olmalı.

Yani bir lider ruhuna sahip olmalı ki toplumda bir karşılık görsün. Ben bazen görüyorum, öyle “ellek cellek!” adamlar aday adayı olmanın peşine düşüyorlar ki akıl ile mantık arasında gidip geliyorum.

Akıl, ham maddedir. Mantık ise ham maddenin doğru işlenerek kullanılabilir hale gelmesidir. Başlıkta da dediğim gibi…

Mesela bir tanesi var, hayatında tek adam olma özelliğini hiç yakalayamamış ve devamlı başkalarının yanında yancı olarak yaşamış. Şimdide kalkmış “Ben aday adayı olacağım!” diyor… Sende hiç de mi akıl yok be adam?

Bilirsiniz her seçim döneminde insanın bir önceki seçimde yaşananlar geliyor aklına… Sonra sizler kulislerde, bizler ise kalemlerimizle anlatıyoruz yaşananları.

Aslında bu durum kodlanmış hafızaların tekrardan karıştırılıp aydınlatılması amacını güdüyor. Yani gerçeğe çok yakın olanı görebilmek diyelim…

Geçen gün yerel siyasetin seyrini görebilmek için Nebioğlu beldesine doğru Kubilay Kalaycı, arkadaşımla yola çıktık.

Biliyorsunuz bir önceki seçimde orada çok iddialı bir grup vardı. O grubun başını da orada eczanesi olan Eczacı Nazmi bey çekerdi.

Grupta yer alan diğer Kenan Ermiş, Özkan Ertuğrul, Tekin Verim baş aktörlük görevini yürütürken grubun diğer üyeleri de tribünü doldururlardı.

Hatta Tekin Verim’le Özkan Ertuğrul, arasında başkan adaylığı konusunda bir türlü uzlaşı sağlanamazdı.

Eczacı Nazmi’nin favorisi de Özkan Ertuğrul olduğundan o biraz daha ön plana çıkardı. Özkan Ertuğrul, kardeşimiz bu başkanlık sevdasına o kadar kendini kaptırmıştı ki, hatta şöyle ince çizgili bir de bıyık bırakmış ve yanında birde hafif göbek Ertuğrul, bu işe yakışıyor hale gelmişti.

İşte ne olduysa oldu. Hop Ertan Aydoğan Ak Parti’nin adayı oldu. Oldu ama bu grubun karşısında seçimi nasıl alacaktık. Sonra bir de baktık ki; Tekin Verim yeni açılan lisesin müdürü olmuş, Özkan Ertuğrul merkez mahalle muhtarı adayı, Kenan Ermiş de belediye ile olan ilişkisini pekiştirmiş Aydoğan’da tekrar kaldığı yerden devam.

Bizde eczacı Nazmi’ye uğradık. Sorduk tabi, “işler nasıl?” Oda bize beldede genç kalmadığını işlerin çok kötü gittiğini söyledi.

Aile hekimini de tanırım, adam 156 kilo geldi beldeye 3 ayda yorgunluktan erimiş 100 kiloya kadar düşmüş, hatta günde en az 100 hastaya baktığını da söylediğini hatırlar gibiyim!

Neyse,

Bizde üzüldük tabi.

“Bu beldede herhalde gençler çok hasta oluyordu ki eczacının ilaç satışları düşmüş” şeklinde hayıflandık…

Sevgiyle kalın…

Share
768 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gazeteci Taşkın Uçar yazdı…

  11 Kasım 2018 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ANKET YOKLAMALARINDA ALİM GENÇ İSMİ AÇIK ARA ÖNDE GİDİYOR CHP camiası yıllardır Saltukova beldesinde yıkım mühendisleri kara tren solcuları sebebiyle dramatik dönemler yaşadı. Yani partiye yas tutturacak içten çökertecek düşmanı içindeydi. İşte bu yüzden Ak parti adayı, CHP adayını hesaba katmaz, camiasını idman topu görürdü. CHP bu dönemde, aday totosu oynayacak, gebede kalacak, beşik kertmesi olacak gibi çirkin söylemler parti değerleri ile örtüşmeyen tutumlardır, cehaletin her türlü kötülüğüdür. CHP bu dönem şampiyon olma erginliğinin ...
 • Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…

  19 Ekim 2018 Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  CHP 2019 yerel seçimlerine tüm Zonguldak’ta çok iddialı adaylarla girmeye hazırlanırken Çaycuma CHP aday konusunda hiç şüphesiz en gergin süreci yaşıyor... Gerçi çok yadırgamamak lazım 2014 yılında da aynı süreçleri yaşamıştı! CHP hemen hemen tüm ilçelerde adaylarının neredeyse tamamına yakınını bulmuşken belediyesi olan Çaycuma’da mevcut Belediye Başkanı Bülent Kantarcı'nın şartlarıyla cebelleşiyor... Alaplı'da mevcut Belediye Başkanı Nuri Tekin, Ereğli eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kozlu CHP İlçe Başkanlığı'ndan istifa ederek...
 • Gazeteci Kubilay Kalaycı yazdı…

  15 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İlçemizde siyasi partilerin aday adayları yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Ak Parti'de dolaşan isim sayısı fazla ama henüz şudur denilebilecek bir aday çıkmadı. Sayın Ak Parti Milletvekilimiz Ahmet Çolakoğlu, izlemede ayrıca ilçeyi takipte! Yalnız, siyaset öyle bir şey ki herkes sevdiği kişinin ismini gündeme taşıyor gibi gözüküyor ancak bu günlerde sevdiği kişiyi değil de şu dakikalarda kuyusunu kazdığı kişiyi öne atıyor. Vel hasıl kelam herkes kendine göre bir yol tutturmuş gidiyor. Evet bu bir gerçek... Siyaset böyle bir şey işt...
 • Gazeteci Kubilay Kalaycı, yazdı…

  11 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta siyasi partilerin genel merkezleri Mart 2019 yerel seçimler için start verdi. Parti Genel Başkanları yerel seçimlerde aday olacakların profillerini de şekillendirdi. Bu profil hepinizde takdir edersinizki seçimlere kadar halkın istediği şekillerdir... Kravatsız, cana yakın, halkın içinden, doğru, dürüst, açık, şeffaf vb… Kısaca her zamanki söylem profilleri. Ne hikmetse bizde böyle adayları isteriz ve seçeriz!  Bu nedenle bu profiller doğrultusunda düzgünce seçeriz ancak onları  koltuk değiştirir. Yani adaylar temiz ge...