logo

Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…


Hüseyin Tıraş
huseyin-tiras@hotmail.com

Dost söylerse acı söyler…

Oğul, uşak, dede, torun, genci, yaşlısı, il içi, il dışı ne varsa…

Otobüslerle, taksilerle adeta seferberlik ilan edercesine CHP 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti’den seçimi alabilmek için var gücüyle çalıştı.

Nitekim az bir farkla da olsa seçimi zaferle sonuçlandırdı.

E şimdi?

CHP kanadında bu seferberlik harekatında yer alanlar, ayrı ayrı gruplar halinde parçalandı. Bu grupları Kantarcı, tekrar bir araya getirip bu yarıştan zaferle çıkabilir mi? Yada ben aday değilim diyerekten geri mi çekilir?

Yani burada şunu belirtmek istiyorum;

2014 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı Mithat Gülşen, kendinden emin kesin kazanacağım edasıyla çıktığı seçimleri 49 oy gibi bir farkla CHP adayı Bülent Kantarcı’ya kaptırmıştı.

O dönemde Ak Parti’de büyük bir hüsran, CHP kanadında büyük bir sevinç yaşanmıştı.

Ayrıca o dönemde MHP seçmeninin büyük bir bölümü CHP’yi tercih etmiş ve seçimin alınmasında büyük bir rol oynamıştı.

Peki önümüzdeki yerel seçimler nasıl şekillenecek dersiniz?

Şunu açıkça belirmek isterim!

Önümüzdeki yerel seçim farklı sonuçlara “gebe…”

Neden derseniz, 16 yıl iktidarda olan Ak Parti ilk defa Çaycuma’da milletvekili çıkarttı!

Ve bu parti genel seçimde MHP ittifakıyla seçimlere girdiği gibi yerel seçimlerde de MHP ittifakıyla seçimlerde alamadığı belediyeleri almak için tüm imkanlarını kullanacak…

Bunlarda Çaycuma’yı örnek verirsek, iktidarın milletvekilinden istediği Çaycuma ve beldeleri…

Ak Parti 2014 seçimlerinde kötü bir sınav verdi.

Peki bu süreci CHP nasıl geçirdi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en küçük üyesinden en yaşlı çınarına kadar bir bütün halinde seçime girdi.

Ama bu günkü sürece baktığımız zaman o günün aktörleri bu gün neredeyse bir araya gelmesi imkansız diyebilirim.

Merak edilen konu, Çaycuma kamuoyunda Bülent Kantarcı’nın yanında eski birkaç partilinin dışında kimsenin olmadığını görüyorum.

Bu durum seçimlerde Kantarcı’yı beklemediğiniz bir sonuca sürükleyebilir…

Neden derseniz Kantarcı, “Sosyal medya ağına çok güveniyor!”

Fakat izlediğimiz sosyal medya ayağında Kantarcı’yla ilgili olumlu görüş bildirenlerin neredeyse yüzde 85’i Çaycumalı olup ama il dışı ve yurt dışında ikamet edenler.

Yani Çaycumanın seçmeni değil!

Bakınız burada çok ince bir detaya değineceğim.

Zannediyorum Kantarcı seçimi 7695 gibi bir oyla kazanmıştı.

Lakin Ak Parti şuan için adayı bile olmadığı halde MHP ittifakı olursa maça kafadan 8 bin 149 oyla başlayacak. Bu rakam, Ak Parti ve MHP ittifakının milletvekilliği seçimlerinde Çaycuma merkezden aldığı oy.

CHP ise Çaycuma merkezden belediye başkanı olmasına rağmen İYİ Parti ittifakıyla milletvekilliği seçimini 8 bin 377 oyla tamamladı.

Aradaki farkı ve CHP’de yaşanan olumsuzlukları siz değerlendirin derim. Dost söylerse acı söyler derler…

Sevgiyle kalın…

Share
1491 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…” için 1 yorum

 1. Sevgili yazar Hüseyin Tıraş kardeşim yazınızı okudum ve çok da ilgimi çekti. Katıldığım yerde var, katılmadığım yer de tabi ki görüşünüze saygım sonsuz. Çok çok eskilere gitmeden 2015 Referandumu hatırlatayım; Siyasetle yakından ilgilendiğim için notlarından; Çaycuma ilçemizin 9 mahallesinde Evet : 6916, Hayır : 10084 Burada Evet iktidar, hayır Muhalefet neredeyse yarı yarıya. 07.06.2015 seçim sonuçları 16270 oyun 4921 AKP % 30,02 7754 CHP % 47,7 2589 u MHP 15,9 entarasan, 01.11.2015 de seçim sonuçları : AKP 6562 % 40,0 CHP 7338 % 45,0 MHP 1753 tabiki diğerlerini yazmadım. Çok da önemli değil. Belediye seçimlerini zaten açıklamışsınız. Gelelim 24.06.2018 seçim sonuçlarına; 20358 seçmenin oyunun 17436 sıcak geçerli 529 u geçersizdir. Burada Cumhurbaşkanlığı için: AKP 8092 % 46,9 CHP 7716 % 44,3 İYİ PARTİ 1265 7,3 Milletvekili için ise 17430 geçerli oy, 533 geçersiz. AKP 7170, CHP 7096, MHP 979, İYİ PARTİ 1281, diğerleri yani Saadet ve İşçi partisi 904 Değişiklik hemen fark edilebiliyor. CHP nin Genel Başkanı ve diğerleri desteği esirgemediler. Takdir edersiniz. Bu durumda AKP adayı kim çıkarsa çıksın veya CHP nin adayı kim çıkarsa çıksın İYİ PARTİ, MHP ve Saadet partisi oylarına ihtiyaçları vardır. Evet MHP nin sahteleri sözde MHP liler Bülent beye destek verdiler aynı kişiler yinede birilerine koltuk değneği olurlar veya olacaklar ama işte burası önemli tabi ki bu zatlar kuvvetli gördükleri yeri desteklerler. Ortaya Meral Akşener liderliğinde bir parti çıktı. 1265-1281 oy aldı. Bu oylar adayı sindiremedikleri halde verildi. Eğer İYİ PARTİ adayını iyi seçerse toplum kriterlerine uygun biri olursa eminim ki onun şansı da yüksek. Tabiki İl ve İlçe başkanları iş olsun diye aday çıkarmazlar da. AKP ve CHP harici oy toplamı 3164 Hele ortalık bir ısınsın bakalım, sizinde çok yazacaklarınız vardır tabiki. Yazdıklarınızı tasvip eden birisi olarak iyi günler dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gazeteci Taşkın Uçar yazdı…

  11 Kasım 2018 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ANKET YOKLAMALARINDA ALİM GENÇ İSMİ AÇIK ARA ÖNDE GİDİYOR CHP camiası yıllardır Saltukova beldesinde yıkım mühendisleri kara tren solcuları sebebiyle dramatik dönemler yaşadı. Yani partiye yas tutturacak içten çökertecek düşmanı içindeydi. İşte bu yüzden Ak parti adayı, CHP adayını hesaba katmaz, camiasını idman topu görürdü. CHP bu dönemde, aday totosu oynayacak, gebede kalacak, beşik kertmesi olacak gibi çirkin söylemler parti değerleri ile örtüşmeyen tutumlardır, cehaletin her türlü kötülüğüdür. CHP bu dönem şampiyon olma erginliğinin ...
 • Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…

  19 Ekim 2018 Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  CHP 2019 yerel seçimlerine tüm Zonguldak’ta çok iddialı adaylarla girmeye hazırlanırken Çaycuma CHP aday konusunda hiç şüphesiz en gergin süreci yaşıyor... Gerçi çok yadırgamamak lazım 2014 yılında da aynı süreçleri yaşamıştı! CHP hemen hemen tüm ilçelerde adaylarının neredeyse tamamına yakınını bulmuşken belediyesi olan Çaycuma’da mevcut Belediye Başkanı Bülent Kantarcı'nın şartlarıyla cebelleşiyor... Alaplı'da mevcut Belediye Başkanı Nuri Tekin, Ereğli eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kozlu CHP İlçe Başkanlığı'ndan istifa ederek...
 • Gazeteci Kubilay Kalaycı yazdı…

  15 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İlçemizde siyasi partilerin aday adayları yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Ak Parti'de dolaşan isim sayısı fazla ama henüz şudur denilebilecek bir aday çıkmadı. Sayın Ak Parti Milletvekilimiz Ahmet Çolakoğlu, izlemede ayrıca ilçeyi takipte! Yalnız, siyaset öyle bir şey ki herkes sevdiği kişinin ismini gündeme taşıyor gibi gözüküyor ancak bu günlerde sevdiği kişiyi değil de şu dakikalarda kuyusunu kazdığı kişiyi öne atıyor. Vel hasıl kelam herkes kendine göre bir yol tutturmuş gidiyor. Evet bu bir gerçek... Siyaset böyle bir şey işt...
 • Gazeteci Kubilay Kalaycı, yazdı…

  11 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta siyasi partilerin genel merkezleri Mart 2019 yerel seçimler için start verdi. Parti Genel Başkanları yerel seçimlerde aday olacakların profillerini de şekillendirdi. Bu profil hepinizde takdir edersinizki seçimlere kadar halkın istediği şekillerdir... Kravatsız, cana yakın, halkın içinden, doğru, dürüst, açık, şeffaf vb… Kısaca her zamanki söylem profilleri. Ne hikmetse bizde böyle adayları isteriz ve seçeriz!  Bu nedenle bu profiller doğrultusunda düzgünce seçeriz ancak onları  koltuk değiştirir. Yani adaylar temiz ge...