logo

Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…


Hüseyin Tıraş
huseyin-tiras@hotmail.com

Dost söylerse acı söyler…

Oğul, uşak, dede, torun, genci, yaşlısı, il içi, il dışı ne varsa…

Otobüslerle, taksilerle adeta seferberlik ilan edercesine CHP 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti’den seçimi alabilmek için var gücüyle çalıştı.

Nitekim az bir farkla da olsa seçimi zaferle sonuçlandırdı.

E şimdi?

CHP kanadında bu seferberlik harekatında yer alanlar, ayrı ayrı gruplar halinde parçalandı. Bu grupları Kantarcı, tekrar bir araya getirip bu yarıştan zaferle çıkabilir mi? Yada ben aday değilim diyerekten geri mi çekilir?

Yani burada şunu belirtmek istiyorum;

2014 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı Mithat Gülşen, kendinden emin kesin kazanacağım edasıyla çıktığı seçimleri 49 oy gibi bir farkla CHP adayı Bülent Kantarcı’ya kaptırmıştı.

O dönemde Ak Parti’de büyük bir hüsran, CHP kanadında büyük bir sevinç yaşanmıştı.

Ayrıca o dönemde MHP seçmeninin büyük bir bölümü CHP’yi tercih etmiş ve seçimin alınmasında büyük bir rol oynamıştı.

Peki önümüzdeki yerel seçimler nasıl şekillenecek dersiniz?

Şunu açıkça belirmek isterim!

Önümüzdeki yerel seçim farklı sonuçlara “gebe…”

Neden derseniz, 16 yıl iktidarda olan Ak Parti ilk defa Çaycuma’da milletvekili çıkarttı!

Ve bu parti genel seçimde MHP ittifakıyla seçimlere girdiği gibi yerel seçimlerde de MHP ittifakıyla seçimlerde alamadığı belediyeleri almak için tüm imkanlarını kullanacak…

Bunlarda Çaycuma’yı örnek verirsek, iktidarın milletvekilinden istediği Çaycuma ve beldeleri…

Ak Parti 2014 seçimlerinde kötü bir sınav verdi.

Peki bu süreci CHP nasıl geçirdi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en küçük üyesinden en yaşlı çınarına kadar bir bütün halinde seçime girdi.

Ama bu günkü sürece baktığımız zaman o günün aktörleri bu gün neredeyse bir araya gelmesi imkansız diyebilirim.

Merak edilen konu, Çaycuma kamuoyunda Bülent Kantarcı’nın yanında eski birkaç partilinin dışında kimsenin olmadığını görüyorum.

Bu durum seçimlerde Kantarcı’yı beklemediğiniz bir sonuca sürükleyebilir…

Neden derseniz Kantarcı, “Sosyal medya ağına çok güveniyor!”

Fakat izlediğimiz sosyal medya ayağında Kantarcı’yla ilgili olumlu görüş bildirenlerin neredeyse yüzde 85’i Çaycumalı olup ama il dışı ve yurt dışında ikamet edenler.

Yani Çaycumanın seçmeni değil!

Bakınız burada çok ince bir detaya değineceğim.

Zannediyorum Kantarcı seçimi 7695 gibi bir oyla kazanmıştı.

Lakin Ak Parti şuan için adayı bile olmadığı halde MHP ittifakı olursa maça kafadan 8 bin 149 oyla başlayacak. Bu rakam, Ak Parti ve MHP ittifakının milletvekilliği seçimlerinde Çaycuma merkezden aldığı oy.

CHP ise Çaycuma merkezden belediye başkanı olmasına rağmen İYİ Parti ittifakıyla milletvekilliği seçimini 8 bin 377 oyla tamamladı.

Aradaki farkı ve CHP’de yaşanan olumsuzlukları siz değerlendirin derim. Dost söylerse acı söyler derler…

Sevgiyle kalın…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Gazeteci Hüseyin Tıraş yazdı…” için 1 yorum

 1. Sevgili yazar Hüseyin Tıraş kardeşim yazınızı okudum ve çok da ilgimi çekti. Katıldığım yerde var, katılmadığım yer de tabi ki görüşünüze saygım sonsuz. Çok çok eskilere gitmeden 2015 Referandumu hatırlatayım; Siyasetle yakından ilgilendiğim için notlarından; Çaycuma ilçemizin 9 mahallesinde Evet : 6916, Hayır : 10084 Burada Evet iktidar, hayır Muhalefet neredeyse yarı yarıya. 07.06.2015 seçim sonuçları 16270 oyun 4921 AKP % 30,02 7754 CHP % 47,7 2589 u MHP 15,9 entarasan, 01.11.2015 de seçim sonuçları : AKP 6562 % 40,0 CHP 7338 % 45,0 MHP 1753 tabiki diğerlerini yazmadım. Çok da önemli değil. Belediye seçimlerini zaten açıklamışsınız. Gelelim 24.06.2018 seçim sonuçlarına; 20358 seçmenin oyunun 17436 sıcak geçerli 529 u geçersizdir. Burada Cumhurbaşkanlığı için: AKP 8092 % 46,9 CHP 7716 % 44,3 İYİ PARTİ 1265 7,3 Milletvekili için ise 17430 geçerli oy, 533 geçersiz. AKP 7170, CHP 7096, MHP 979, İYİ PARTİ 1281, diğerleri yani Saadet ve İşçi partisi 904 Değişiklik hemen fark edilebiliyor. CHP nin Genel Başkanı ve diğerleri desteği esirgemediler. Takdir edersiniz. Bu durumda AKP adayı kim çıkarsa çıksın veya CHP nin adayı kim çıkarsa çıksın İYİ PARTİ, MHP ve Saadet partisi oylarına ihtiyaçları vardır. Evet MHP nin sahteleri sözde MHP liler Bülent beye destek verdiler aynı kişiler yinede birilerine koltuk değneği olurlar veya olacaklar ama işte burası önemli tabi ki bu zatlar kuvvetli gördükleri yeri desteklerler. Ortaya Meral Akşener liderliğinde bir parti çıktı. 1265-1281 oy aldı. Bu oylar adayı sindiremedikleri halde verildi. Eğer İYİ PARTİ adayını iyi seçerse toplum kriterlerine uygun biri olursa eminim ki onun şansı da yüksek. Tabiki İl ve İlçe başkanları iş olsun diye aday çıkarmazlar da. AKP ve CHP harici oy toplamı 3164 Hele ortalık bir ısınsın bakalım, sizinde çok yazacaklarınız vardır tabiki. Yazdıklarınızı tasvip eden birisi olarak iyi günler dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇANAK ÇÖMLEK SORULAR!

  21 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sizce çanak çömlek patladı mı? Yoksa Ak Parti ülke genelinde yine eski gücüne kavuşur mu? Eski gücüne kavuşur mu derken? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kast etmediğimi söylemeliyim. Ak Parti’nin dışında bir güç. Bunu kabul etsek de etmesek de bu böyle... Değinmek istediğim konu; İstanbul seçimlerinin ardından Ak Parti teşkilatlarında yaşanacak rüzgâr, fırtına... Merak edilen; CHP’li İmamoğlu yine İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nı kazanırsa Ak Parti’de ne olur? Yerel yönetimlere kadar komple bir temizlik m...
 • MEVLÜT KIRNAPÇI YAZDI…

  27 Şubat 2019 Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  TEK ADAM YÖNETİMİNDE BELEDİYELER! Zorlama bir tanımla adına “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Şekli” denilen “Tek Adam” sisteminde Belediye Başkanı ve Köy Muhtarının kimin olduğunun önemi yoktur! Hele hele seçim öncesi çıkarılan “Torba Yasa”nın torbasına atılan yasaya göre, belediyelerin harcayacakları para için “Merkezi Yönetim”in onayı koşulu getirildi. Bu durumda belediyeyi kimin yöneteceğinin hiç önemi kalmamıştır. Ancak bu iktidar belediyeleri için böyle. Muhalefet belediyeleri için durum az da olsa farklı. Şöyle ki; örneğin iktidar partinin...
 • “ÇAYCUMA’DA SON 5 YILDA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMUŞ”​

  11 Şubat 2019 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ​Merkezi İstanbul’da bulunan Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, 9-10 Şubat tarihlerinde, Çaycuma’yı ziyaret etti​​Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZONSİAD) Genel Başkanı Halil İbrahim Ece ve beraberindeki 17 iş insanı, çeşitli yatırımları incelemek, yatırım yapmak isteyenlere bölgeyi tanıtmak ve fizibilite çalışması yapmak için Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine, Çaycuma’ya, iki günlük ziyaret düzenledi. Heyet üyeleri ilk olarak Çaycuma Bele...
 • MERHABA…

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Düzenli ve sürekli yazan birisi olarak ne zaman kamusal alanda, ne zaman kişisel alanda olduğumu artık ben de bilemez oldum!O nedenle başlığı genel anlamda görün derim! Merhaba... “Neden yazıyorsun?” sorusuna; “Tarihe not düşmek için yazıyorum!” derim. Düşülen notlar nesnel olmadığı zaman kişisel hezeyandan öteye geçemez. Nesnel olabilmek için düşünsel bir birikim ve bakış gerekir. Ne zaman bir basın organından yazma önerisi alsam bana bir sıkıntı basar! O zaman; çizgi saptaması yapıp ilk notu kendime düşeyim; iyi, doğru ve güzel ka...