logo

Çaycumalı çiftçileri sevindiren haber…

Çaycuma  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş, “Mahsul fiyatına tohumluk” projesi kapsamında 70 ton cumhuriyet 75 çeşit de buğday tohumluğu dağıtıldığını bildirdi.

Ulutaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, bitkisel üretimde sertifikalı tohum kullanmanın hem yüksek verim açısında, hem de zirai mücadelenin daha az yapılması açısından önemli olduğunu söyledi.

Dağıtılan tohumların çiftçilerin talebi doğrultusunda tespit edilerek getirtildiğini ifade eden Ulutaş,

” Bitkisel üretimde sertifikalı tohumluk kullanmak hem yüksek verim açısından , hem de zirai mücadelenin daha az yapılması açısından önemli. Bu nedenle çiftçilerimizin talepleri ve arkadaşlarla  yaptığımız değerlendirmeler doğrultusunda Tigem çiftliklerinde üretilen sertifikalı Cumhuriyet 75 çeşidi 70 Ton buğday tohumluğunu İl özel idare kaynakları ile destekli olarak mahsul fiyatına Ilçemizde çiftçilerimize dağıttık. Bu şekilde üreticimiz devletimizin desteği ile uygun fiyata tohumluk temin etmiş oldu. Ayrıca kullanılan üstün vasıflı tohumla daha yüksek verim elde edilecektir. Tarım yapılan alanlarımızın küçük ebatlarda olması dolayısıyla da çok sayıda çiftçimize tohumluk temin etmiş olduk. Çiftçilerimize kazançlarının bol , ürünlerinin bereketli olmasını diliyorum.”

Ulutaş, buğday tohumu dağıtımı sırasında müdürlük tarafından her çiftçiye toprak analizi ve uygun gübreleme ile “Hububatta zirai mücadele ” konulu broşür dağıtımının da yapıldığını kaydetti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ