logo

TEKSTİL PAZARI ESKİ YERİNE GELİYOR!

Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç’in çağrısıyla yapılan Esnafla Görüş Alışverişi ve Bilgilendirme Toplantısına esnafın dışında halktan da yoğun katılım oldu. Böylece, seçim sonrası ilk kez belediye-halk buluşması yaşanmış oldu.

Belediyenin içinde bulunduğu mali duruma ilişkin bilgi veren Alim Genç, “Gün Saltukova günü! Dargınlıkları, kırgınlıkları bırakıp hep beraber beldemize hizmet edelim!” dedi.

Saltukova Belediyesini 8.864.714-TL borçla devraldıklarını belirten Alim Genç, “Harcanan paraları ve var olan borcu düşündüğümüzde ortada gözle görünen bir yatırım yok!” dedi.

İLK TOPLANTIYA KATILIM YOĞUNDU!

Halkla Buluşma ve Bilgilendirme Toplantılarının belirli aralıklarla yapılacağını söyleyen Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç, “Yapacağım ekonomik açıklamaların sebebi son beş yıllık süre içerisinde beldemizin kayıplarını sizlerin de bilmenizi istememizdir!” dedi.

Alim Genç’in yaptığı konuşma alt başlıklarıyla şöyle;

BELEDİYEMİZE EN BÜYÜK DESTEK ESNAFIMIZDAN GELECEKTİR!”

“Çok değerli ağabeylerim, kardeşlerim ve arkadaşlarım. Yerel seçimlerin sonrasında gerçekleştirdiğimiz ilk istişare toplantımıza hoş geldiniz. Ayrıca işinizi gücünüzü bırakıp mübarek Ramazan ayında buraya kadar geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.

Kendim de uzun yıllar Saltukovamızda esnaflık yaptığım için beldemizin ihtiyaçlarını, eksiklerini ciddi şekilde hissetmekteyim. Beldemizin daha iyi konuma gelmesi için sadece belediye olarak yeterli olmamız imkânsız. Eğer beldemizi daha iyi bir konuma getirmek istiyorsak; en büyük destek esnaf arkadaşlarımızdan gelecektir. Ben inanıyorum, beldemizin esnafı ticaretini büyütüp yatırımlarını arttıkça beldemiz daha da gelişecek, Belediyemiz de vatandaşımıza daha fazla hizmet edecektir. Amacımız belediye olarak alacağımız kararlarda sizlerle birlikte ortak fikirlerde buluşarak çalışmalarımızı yönlendirmektir!”

GEÇMİŞ YÖNETİMLERİ SUÇLAMAK İSTEMİYORUM AMA DURUM ORTADA!”

“Belediyemizde kırk gündür personel arkadaşlarımızla sabah 08:30’da mesaiye başlıyor, akşam geç saatlere kadar beldemiz için neler yapabiliriz diye canla başla çalışıyoruz. Maalesef çalışmalarımız esnasında karşımıza bizleri beldemiz adına derinden üzen olaylar çıkıyor.

Tekrar ifade etmek istiyorum, açıklamalarım geçmiş yönetimleri eleştirip suçlamak değil. Beldemiz için yapılması çok kolay işlerin değil de, birilerinin şahsi çıkarlarını görerek memnun etmek için çalışmalar yapıldığını görüyorum.

Fazla ince hesaplara ve detaylara girmeden konumuza girmek istiyorum. Siz değerli misafirlerimizden ricam soru ve görüşlerimizi açıklamalarımın bitiminden sonra hep beraber paylaşarak, konularımızı dağıtmamak, sırayla, proje, proje girmek!”

2014-2019 DÖNEMİNDE GÖZLE GÖRÜNEN BİR HİZMET YOK!”

“2014-2019 yılı yönetiminden ve beldemizin kayıplarından bahsetmek istiyorum. Neden 2014-2019 diye merak edeceksiniz, çünkü son beş yıl belediyemizin ekonomik açıdan tarihinden altın çağ yakaladığı yıllardır. Sebebi ise 2014 yılı itibarı ile kapanan belediyelerin hisselerinin kesintisiz olarak tüm belediyelere pay edilmesi ve Saltukova Belediyesinin de çok yüksek rakamlarda gelirlere sahip olması, İŞKUR kapsamında sürekli olarak çok sayıda personelin istihdam edilmesine rağmen beldemizde gözle görünen bir hizmetin olmamasıdır. Yapacağım ekonomik açıklamaların sebebi son beş yıllık süre içerisinde beldemizin kayıplarını sizlerin de bilmenizi istememizdir. Ayrıca yapılan güzel çalışmalar için de geçmiş tüm belediye yönetici ve çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum!”

KARŞILAŞTIĞIMIZ BİLANÇO AŞAĞIDAKİ GİBİDİR!”

2014 yılı seçim sonrası Belediye’nin TOPLAM BORCU: 2.556.736.56-TL

2014-2019 yıllara arasında Belediyemizin su, emlak, iller bankası hisseleri, pazar yerleri ve benzer gelirleri. TOPLAM GELİRLER: 17.744.833.88-TL

2014-2019 yılları arasında Belediyemizin personel maaşları, yakıt masraflarımız, TCDD kiraları, su kuyuları elektrik ödemelerin, çöp atıp tesisine ödediğimiz giderler TOPLAM GİDERLER: 9.318.984.37-TL

2019 yılı şu an itibarı ile Belediyemizin TOPLAM FAİZLİ BORCU: 8.864.714-TL

Arada 5 yıllık süre içerinde TOPLAM HİZMET HARCMASI: 8.425.849-TL

 

KAPALI PAZARYERİ HARİÇ YAPILMIŞ PROJE YOK!”

“Değerli arkadaşlar, sizlere anlatmak istediğim genel rakamlarla beldemize beş yıllık süre içerisinde 9 Milyonluk yatırım yapılmış, Fakat görünen –kapalı pazaryeri hariç– proje yok.

Beş yılda harcanan 9 Milyonun üzerine, şuan da 9 Milyon borcumuz var. 2.5 Milyonu geçmişten kalan borcumuz. Soruyorum sizlere arkadaşlar, beş yılda toplam ödenen krediler dahil 10 Milyon civarındaki paramız ne oldu? Bu para ile ne yapıldı da bizler göremedik? Eğer varsa fikri olan arkadaşlar dinleyelim. Kaybedecek zamanımız yok hesaplar ortada, yorumu sizlere ve kamuoyuna bırakıyorum. Mevcut çalışan eski altyapının aynı yerine, çalışmayan arıtma tesisi olmayan bir altyapı mı yaptık denilecek? Mevcut hazır yolları altyapı geçecek diye bozup sonra eski düzgün yollardan çok daha kötü yolları yaparak yeni yol yaptık mı denilecek?”

TUTUMLU DAVRANARAK PROJELERİMİZİ YAPACAĞIZ!”

“Bu mali tablonun sonucu olarak, yaptığımız hesaplar ile; 500 000.-TL civarında evlerimizde akan kullanma suyu projesi, 500 000.-TL civarında yeni Belediye Hizmet Binasına geçiş masrafı, 2 Milyon TL civarında 1000 Metrekare alana sahip kapalı çok amaçlı düğün salonumuz, Belediyemiz bütçesi ile fuzuli yapılan harcamaları yapmadığımız zaman kredi kullanmadan rahatlıkla yapılacaktır. Ayrıca 120 konutluk TOKİ Projesi.

Çevre yolunda imar uygulaması tamamlanan alanın ilk etapta stabilize olarak yolları açılarak boş arazilere dairelerin yapımı için çok hızlı bir şekilde çalışmaları başlatacağız.

Atatürk Caddesi ve Kurtuluş Caddesindeki elektrik hatlarının yeraltına alınması, Tren istasyonu yanındaki ambar sahası önünün üzerini kapatarak kapalı otopark, Perşembe günleri açılacak olan Üretici Köylü Pazarı, düğünlerin çarşı merkezinde yapılarak şehir merkezinde şehir merkezinde canlılık yaratmak…

PARK VE TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ!”

“Maalesef yapımı yeni tamamlanan Hürriyet Caddesinde, özellikle Orhan Gazi Sokak’tan başlayarak (Eski Özemniyet Yazıhanesi) ve Ziraat Bankası arasında çok ciddi trafik sorunu yaşanmaktadır. Yapılan yaya kaldırımları araç park yerleri olarak kullanılmakta, tek aracın geçebileceği genişlikteki yollarda sürekli bir trafik sıkışıklığı görünmektedir. Öncelikli hedefimiz Orhan Gazi Sokak’tan başlayarak cadde boyunca Ziraat Bankası arasındaki bölgede yaya kaldırımlarına araç parkını engellemek ve yolu tek şerit haline getirmektir, On kere düşünüp bir kere karar vermek istiyoruz, çünkü ekonomik olarak kemer sıkmamız gerek, maalesef bütçemiz çok sıkıntılı. Cadde kaldırımlarına araç parkını engellemek için plastik saksılar, banklar ve küçük çöp kovaları düşünüyoruz.

KENDİ MALZEMELERİMİZİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ!”

“Hazırladığımız çiçekli 1 saksının bedeli 30.-TL, toplam 50 saksı kullanacağız, şantiyemizde imal ettiğimiz piyasa değeri 200.-TL civarı 1 tanesini 40.-TL maliyeti imal ettiğimiz 50 adet metal çöp kovası ve piyasa değeri 300.-TL olan adeti 70.-TL’ye maliyetle imal ettiğimiz 30 adet beton banklar kullanacağız. Toplam piyasa değeri 20.000.-TL olan malzemeleri kendi şantiye alanımızda 5.000.-TL maliyetle üreterek hizmete sunacağız.

Yapacağımız bütün işleri artık kendimiz yapacağız, acele etmeyeceğiz, kararlarımızda yine sizlerle fikir alış verişi yapacağız. Geçen hafta ÇAYBEL şirketi ile geri dönüşün anlaşması yaptık. Karton, plastik vb. maddeleri ÇAYBEL şirketine vereceğiz. Elde edeceğimiz gelir ile şantiye sahamızda sürekli olarak beldemizin ihtiyacı olan konteynır, bank ve kamelyaları vatandaşımızın hizmetine sunacağız ve ileriki dönemde yaptığımız ürünleri satarak gelirlerimizi arttıracak, çalışan personel sayısında artışa gidip işsiz arkadaşlara iş ortamı yaratacağız!”

BİZDEN İKİ YÜZ BİN LİRA İSTEDİLER!”

“Ayrıca bahsetmek istediğim son bir konu var. Yerel seçimlere iki gün varken şantiye sahasına iki tır dolusu bank, spor aletleri ve kamelyalar indiriliyor. Ortada fatura teklif veya resmi hiçbir evrak yok. Sonra seçim geçiyor, idare el değiştiriyor, malzemeleri getiren vatandaş alacağı için beni arıyor ve toplam 200 000.-TL alacağı olduğunu söylüyor. Ben kendisine malzemeleri almasını aksi takdirde suç duyurusunda bulunacağımı belirttim. Sonra da bana bir aracı geliyor diyor ki; “Malzemeleri kabul edip parasını ödemeliymişiz, çünkü bu malzeme satan firmanın sahibi belediyemize geçmiş yıllarda kredi çekerken yardımcı olmuş!”

Yani aynı firmayla geçmiş dönemlerde de çeşitli alışverişimiz olmuş.

BAŞKA SALTUKOVAMIZ YOK!”

“Değerli arkadaşlar başka Saltukovamız yok. Seçimler gelip geçer. Amacımız idareyi yeni arkadaşlara devir ettiğimizde beldemize hizmet edip gitmek. Gün Saltukova günü! Dargınlıkları, kırgınlıkları bırakıp hep beraber beldemize hizmet edelim.

Projelerimiz arasında evlerimizde akan sularımız, Belediye Hizmet Binasının tamamlanması ve düğün salonunun yapılması ve nereye yapılacağının karar verilmesi, projelerinin sıralanarak hangisinden önce başlayalım?

TEKSTİL PAZARI ESKİ YERİNE GELİYOR!

Pazartesi günleri açılan Tekstil Pazarının önceden olduğu gibi Hürriyet Caddesine alınıp alınmaması konusunda, çarşı esnafının görüşüne başvuruldu. Gizli olarak yapılan oylama sonucunda 65 oy alınması, 32 oy alınmaması yönünde çıktı. Buna göre, ara yollar açık kalacak şekilde Tekstil Pazarının, Hürriyet Caddesine alınmasına karar verildi.

Dilek ve temennilerin dile getirildiği konuşmalarla, Saltukova Belediyesinin esnaf ve halkla yaptığı buluşma toplantısı sona erdi. (HÜSEYİN TIRAŞ)

 

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ